| Christina413 a întrebat:

am o mare nelamurire. M-am hotarat cu 6 prieteni sa mergem intr-o vacanta in luna septembrie. am platit un avans de 175 de euro si cica mi-a sosit biletul de avion.Eu nu mai pot merge,dar prietenii mei spun ca nu se mai poate face nimic,trebuie sa merg si trebuie sa platesc ca nu se mai poate face nimic si ca o sa le traga din cont bani.Cei ce se pricep, or fi cumparat vreun pachet, au primit vreo reducere sau de ce tin ei neaparat sa merg? chiar nu mai pot face nimic? mie mi se pare total absurd.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cu biletele de avion nu e chiar asa de simplu de returnat. Depinde de conditii, totul depinde de conditii. Atat timp cat ati dat si avansul probabil nu se mai pot returna banii

| mihai69 a răspuns:

Fă bine și citește contractul de prestări servicii turistice pe care l-ai semnat cu firma de turism - ai acolo toate răspunsurile. Noi NU avem de unde să știm ce ai cumpărat tu și care sunt condițiile!

| johnnny123 a răspuns:

In general biletele de avion la oferte sunt ne-returnabile.
Deci nu cred ca vrea sa te fure nimeni, pur si simplu nu exista posibilitatea de a le returna si a-ti lua banii inapoi.

Cel mult iti poti lua inapoi taxele de aeroport, daca acestea au fost achitate.

| Christina413 explică (pentru johnnny123):

Eu nu vreau niciun ban inapoi de pe bilet, voiam doar sa nu mai platesc si restul banilor pentru ca nu mai pot merge..si mi se spune ca trebuie sa le platesc. nu cred ca pot sa te oblige, daca crapa un om? trebuie sa existe o posib