| roxana978 a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu lucruri permise in geanta de mana mica. Avem voie sa punem produse cosmetice in geanta de mana mica cum ar fi ruj lichid,gloss,rimel? Compania e WizzAir. Am cautat raspunsuri insa nu inteleg nimic,unii spun ca nu avem voie, altii spun ca avem voie, dar doar cu 100 ml lichide sau 1 l. Vreau un raspuns sigur.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Lichidele din bagajele de cabină vor fi supuse următoarelor restricţii:
- Lichidul se va afla într-un recipient cu capacitatea maximă de 100 de ml
- Toate recipientele care respectă volumul maxim de 100 de ml pot încăpea fără probleme într-o pungă transparentă de plastic, resigilabilă, având dimensiunea de 20 cm x 20 cm.
- Punga de plastic va fi prezentată separat serviciului de securitate.
- Volumul total al recipientelor pe care le ai în acea pungă NU trebuie să depășească 1 l.
===
Transportul următoarelor obiecte este strict interzis:

- arme de foc, muniţie şi explozibile, inclusiv arme de vânătoare sau arme destinate practicării unor sporturi;
- orice obiecte sau substanţe care au aspectul unei arme de foc, a muniţiei sau a explozibilelor;
- substanţe inflamabile (cu excepţia: băuturilor alcoolice, a fixativului, a parfumului şi a coloniei);
- materiale radioactive;
- gaz condensat (cu excepţia: CO2 utilizat pentru mişcarea unui membru artificial; recipientului cu gaz inflamabil destinat umflării unei veste de salvare);
- substanţe otrăvitoare sau infecţioase;
- corozive (cu excepţia: mercurului din termometre, barometre, a bateriei scaunului cu rotile);
- serviete şi casete pentru transportul de valori cu dispozitive de alarmă încorporate, cu baterii pe litiu sau materiale pirotehnice;
- elemente şi materiale care pun în pericol siguranţa, proprietatea, viaţa, sănătatea şi integritatea corporală a persoanelor aflate la bord;
- orice material interzis conform regulilor şi reglementărilor oricăreia dintre ţările afectate de acest transport;
- orice obiect care nu este adecvat pentru transport din cauza greutăţii, a dimensiunii sau a oricăror alte caracteristici neobişnuite;
- rămăşiţele pământeşti ale unui corp uman;
- orice fel de lipici sau vopsea;
- orice obiecte specificate în Instrucţiunile tehnice pentru Transportul în siguranţă al bunurilor periculoase pe calea aerului emise de Organizaţia Aviaţiei Civile Internaţionale (OACI) şi de Reglementările privind bunurile periculoase emise de Asociaţia Internaţională de Transport Aerian (IATA).

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In bagajul de mana nu ai nevoie de cosmetice, pe alea le pui in valiza mare, sincer acu' zbori, trebuie sa stai confortabil, manaci si bei in avion, la ce-ti trebuie machiaje?
La zborurile mari nu ai voie decat cu mini flacoane de 12-20ml de parfum, la fel cu pasta de dinti si periuta, flacoane foarte mici, altfel sunt oprite la vama.
Forfecutele si obiectele ascutite din metal sunt total interzise, la fel cum sunt total interzise brichetele.
Vad ca Wizz Air te lasa cu 100ml, cel mai mare flacon, dar citeste aici, la Bagaje de cabina:

https://wizzair.com/ro-RO/useful_information/baggage

| Alina_Bidihon_1996 a răspuns:

Buna! Nu are legatura compania, pentru ca tu esti controlata in aeroport de cei de la vama ...ai voie cu produse de machiaj. Eu am avut un portfard intreg in bagajul de mana si am intrat cu toate. Singura problema e daca ai parfum/spray, acestea trebuie sa fie de max 100 ml. Eu am avut un sampon uscat de 200 ml si mi l-au aruncat. In rest, cu celelalte machiaje, n-am avut probleme.