| sabygaby a întrebat:

Buna, am sa plec din Romania in Malta pentru o saptama.
Nu am gasit vreo informatie cate pachete de tigari am voie la bagajul de mana (55x40x23).
Voi zbura cu wizz.
Va rog sa ma ajutati si vreau seriozitate.
Multumesc

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai voie 200 tigari (adica un cartus).

| mihai69 a răspuns:

Dacă sunteți simplu cetățean, cantitatea de mărfuri pe care o puteți cumpăra și lua cu dumneavoastră când călătoriți dintr-o țară a UE în alta nu este limitată, atâta timp cât ați făcut cumpărăturile pentru uz personal și nu în scopuri comerciale.
(...)

Menționăm că fiecare țară din UE poate stabili o limită maximă pentru cantitatea de tutun sau băuturi alcoolice pe care o puteți introduce în țară. Aceste cantități maxime trebuie să fie de cel puțin:
- 800 de țigarete
http://europa.eu/......dex_ro.htm

Așadar, ai voie cu fix 4 cartușe de țigări.
Indiferent de compania cu care zbori.

| Liviu a răspuns:

Am fost in malta, va fi foarte cald acolo, sa iti iei haine cu maneca scurta, sunt 'drogarii' de unde cumperi droguri.E o insulica frumoasa, am stat cam 2 saptamani (la munca)deci acolo se vorbeste engleza, italiana, si inca o limba(imi scapa, a fost acum cativa ani plecat) ce sa zic, ai grija happy