| AdeAde2 a întrebat:

Am și eu o întrebare.
Pot călători cu avionul ținând cont că sunt minoră (15)?
Dacă da, cu ce companie aeriană și cum trebuie procedat?

3 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Pentru curse interne, poti calatori neinsotita, incepand cu varsta de 14 ani.
Pentru cursele externe, trebuie sa respecti urmatoarele reguli:
"În conformitate cu Legea României nr. 248 din 2005 (privind regimul liberei circulații a cetățenilor români în străinătate), cetățenii români cu vârsta sub 18 ani pot călători în străinătate numai dacă sunt însoțiți de către ambii părinți sau de către un singur părinte/un adult și dețin documentele necesare.

În cazul în care nu este însoțit de ambii părinți, celălalt părinte sau altă persoană trebuie să aibă împuternicire de la celălalt părinte sau de la ambii părinți. Împuternicirea trebuie să conțină următoarele:
- țara de destinație
- durata șederii
- consimțământul celuilalt părinte sau a ambilor părinți pentru călătorie
- certificatul de deces al celuilalt părinte sau al ambilor părinți, dacă este cazul
- dacă adultul însoțitor nu este unul dintre părinți, acesta trebuie să aibă o copie a cazierului judiciar obținut de la poliție."

| Maria1300 a răspuns:

Poti calatori cu orice avion la 15 ani, doar daca ai insotitor. Eu recomand WizzAir

| BABYGIIIRL a răspuns:

Din câte ştiu ai nevoie de un însoţitor dacă ai 15. îţi recomand Ryanair