| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema... Spuneti-mi si mie reguli pentru calatorit cu avionul.De pilda am auzit ca bagajul nu trebuie sa cantareasca mai mult de 27 kg si mai stiu si ca nu ai voie cu mancare si cu bauturi, nici macar apa.Imi trebuie urgent alte reguli din astea!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Depinde cu ce linie aeriana calatoresti, in privinta greutatii bagajului de cala.
Uite, eu circul cu Olimpic Air si bagajul de cala nu poate cantari peste 20 de kg, iar cel de mana, 8 kg maxim! Daca depasesc aceasta greutate,platesc surplusul de bagaj,la aeroport!
Intra pe site-ul liniei aeriene cu care zbori si cauta informatiile concrete.
Citeste,te rog, si asta, putin:
http://turism.acasa.ro/......-7946.html
Poti avea la tine mobilul,aparatul foto,camera sau laptopul.
Informeaza-te, in felul asta vei evita surprizele neplacute.
Drum bun, oriunde ai merge!

| SooJin a răspuns (pentru greece12):

Multumesc de informare si de fapt eu nu merg nicaieri, doar m-am interesat pentru cineva.

| greece12 a răspuns (pentru SooJin):

Nu-i nimic, informatiile astea posibil sa-ti fie utile si tie candva, niciodata nu poti sa stii ce-ti rezerva viitorul!happy

4 răspunsuri:
| AIRIUS a răspuns:

Buna!
O singura data am calatorit cu avionul\,desi,auzisem ca au niste reguli stricte,era nevoie sa ajung in tara,asa ca,am luat bilet la compania,Wizz Air,si m am dus cu niste bagaje,dar pentru cala.
Toate mi au fost date jos,am cumparat niste ulei de masline,la fel,nu mi au permis accesul cu el,au ramas pe la ei,nici cu sticla de Cola nu am avut voie.
Nu am avut incotro si am plecat spre casa,insa cu siguranta,este prima si ultima oara.
Oricum taxele vor fii mult mai multe,de ex,vei plati locul unde stai, nu mi se pare corect, pai atunci in ce consta biletul?
In fine...numai bine!

| Oitza a răspuns:

Puteti avea bagaje de mana pe toate cursele:
- O geanta de voiaj, nu mai mare de 55 x 35 x 25 cm si nu mai grea de 10 kg (22 lbs).
- Un pardesiu/patura, umbrela/baston, o poseta, o geanta - camera video, si o cantitate rezonabila de material de lectura.