| Gabiițțaa a întrebat:

Buna, as vrea in weekend sa plec cu soțul meu intr-o mini vacanta mai exact roadtrip.
Plecarea va fi din Brașov.
Am vrea sa vedem câteva obiective turistice, câteva orașe, doar că nu avem idee de un traseu. Mă puteți ajuta cu un anume traseu, cei care a ți mai fost și știți locuri drăguțe.

Răspuns Câştigător
| Mlarisa58 a răspuns:

Cetatea medievală Saschiz din sighisoara.
Foarte aproape de Viscri, în Viscri vine mereu prințul Charles, merită vizitat și acel sat.

| Gabiițțaa explică (pentru Mlarisa58):

Da, mulțumesc mult de idei

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Gabiițțaa):

Cu multă placere!

12 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Uite un traseu de 7 zile pe care l-am facut.
1. Sighisoara, Alba Iulia, Ghetarul de la Scarisoara, Pestera Ursilor, cetatea Devei, Sibiu cu Dumbrava, muzeul Brukental, Miercurea Sibiului (aveam o cunostinta acolo), Sambata de Sus, Fagaras, Brasov.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Scuze, nu am fost atent ca e vorba doar de o minivacanta.

| Mlarisa58 a răspuns:

Traseu montan? Sau locuri din Brașov sau de pe lângă Brașov pe care să le vizitați?

| Gabiițțaa explică (pentru Mlarisa58):

Buna, nu am vrea doar Brașov
Am vrea sa începem din Brașov, apoi alte orașe, ca un circuit.
Sa vedem mai multe lucruri

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Gabiițțaa):

Dacă vrei traseu montan nu prea știu să îți zic poate traseul pana la crucea caraiman sau la babele, poti sa mergi si cu telecabina, dar dacă vreți să vizitați locuri ai de vizitat multe castele de ex Peleș, Pelișor, cetatea de la Râsnov, herghelii unde poti face traseu cu caii, castelul bran, puteți vizita rezervația de urși din zărnești.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Mlarisa58):

Si in Sighisoara este frumos, la cetate, este frumos si la Salina Praid, cobori 3 km în pământ parcă nu mai știu exact.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Mlarisa58):

Puteți să treceți și prin Miercurea-Ciuc, depinde de cât timp aveți la dispoziție.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Mlarisa58):

Și în Făgăraș este frumos, la cetate, si Alba Iulia de asemenea la cetatea alba carolina, salina din Turda.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Mlarisa58):

Sibiu de asemenea, puteți vizita centrul istoric, este foarte frumos si acolo.

| Mlarisa58 a răspuns:

Este de ajuns?