Întrebare recomandată | brokxy a întrebat:

Buna, as vrea o vacanta anul viitor si parca am auzit la tv sa am grija pentru ca poti fi si tepari neautorizati, era ceva site al ministerului unde pot verifica daca sunt autorizate sau ceva. Pe ce site intru si cum caut? Multumesc funda

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Agentiile de calatorie iti trage un comision in plus pentru ca iti ofera un pachet de vacanta in locul unde vrei sa mergi si te orienteaza cu orice detaliu sau poti merge singura de capul tau numai ca trebuie sa stii engleza ca sa te intelegi ori google translate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu apela la agenții. Iti iei bilet de avion, cazare pe booking sau direct pe site ul hotelului si aia e.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O vacanta anul viitor?

| acerr a răspuns (pentru sadrian46):

Esti figura
haha

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La Păltiniș recomand pensiunea Nora, dacă nu ești pretențios.

| mihai69 a răspuns:

Ai la dispoziie exact sAitul Min. Turismului - http://turism.gov.ro/web/autorizare-turism/
Deși, e mult mai bine să faci cum a spus și @suntserios - iei netul la puricat, faci rezervare pentru cazare fie direct la hotel / pensiune etc. fie prin booking.com apoi îți cumperi din timp bilete de avion sau aranjezi altfel de transport la „locul faptei".
Eu așa îmi fac concediile în ultimii vreo 10 ani și au fost mereu foarte reușite și la un preț pe care mi l-am permis.
Am folosit însă și câteva agenții, pentru alte vacanțe pe care mi le decontează angajatorul. Dar numai pentru că era mai simplu cu actele, altfel nu le mai lăsam lor să-și tragă adaos comercial...

| acerr a răspuns:

De ce nu pleci pe cont propiu? alege o destinatie,ex Thailanda,da? apoi cauti bilete,vezi ca se mai fac oferte,apoi orasul de destinatie, cauta pe net ce poti vedea si cat de ieftin este in chang may, cauta camera pe aibnb, iesi ieftin, si nu trebuie sa stai dosr intr-un loc, 3 zile intr o localitate apoi circuli. am fost si a fost super ok

| adionescu a răspuns:

Incearca si tu sa cauti pe http://amfostacolo.ro/, vezi ce zic restul oamenilor acolo, care au fost, iar daca nu e poti solicita informatii, dar de obicei e minim o impresie oriunde, zic si eu. Iti recomand sa mergi doar acolo unde sunt recenzii bune, cu toate ca eu am fost uneori unde erau, si nu mi-a placut, dar cine stie. depinde de fiecare...