| atahbbe a întrebat:

as vrea sa stiu daca as putea iesi din romania fara vre`un insotitor? Sunt minora si am 15 ani, as vrea sa plec in grecia si nu stiu ce trebuie facut stiu doar de notar dar m-ar interesa se poate iesi si fara insotitor? Sau imputernicire pe sofer?:d

Răspuns Câştigător
| Daria_6285 a răspuns:

Da, se poate iesi si fara insotitorwinking
Daca pleci cu avionul, te duci cu parintii tai la notar, dau ei acolo o declaratie ca sunt de acord ca tu sa pleci singura dar sa mentioneze la cine te duci, sau cine te asteapta la aeroport... iar daca pleci cu cineva cu masina(pentru ca am vazut acolo ca ai spus ceva de un sofer) poate sa faca un fel de imputernicire pe numele lui (tot la notar) ca sa poti iesi in siguranta din tara...

Sper ca ti-am fost de ajutorbig grin

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ca un minor sa poata iesi din Romania are nevoie de o declaratie data de ambii parinti, autentificata la un notar public, prin care sunt de acord cu plecarea in strainatate si indica un insotitor major, acesta putand fi si soferul, de regula, daca te duci cu o masina soferul este indicat ca insotitor. Mai ai nevoie de cartea de identitate ori pasaport. Vacanta placuta!

| Goblinoid a răspuns:

Pentru ca un copil minor sa poata calatori in strainatate este necesar ca ambii parinti - impreuna ori separat - sa dea o declaratie autentificata de un notar public ori de reprezentantele diplomatice ale Romaniei din strainatate, prin care isi dau acordul ca acesta sa plece in strainatate si indica un insotitor major, ambii acelasi insotitor.

| Petronela a răspuns:

Buna! Se poate fara insotitor dar trebuie ca parinti sa mearga la notar pentru a da o declaratie