| anonim_4396 a întrebat:

Bună, aș vrea să vă mărturisesc că nu am vizitat niciodată nici o țară străină, deși mi-aș fi dorit foarte mult să o fac într-un viitor apropiat!
Numai că am o oarecare reținere în a o face!
Mă simt un pic emoționat în a face acest pas deoarece am o temere în a calcă pe anumite locuri pe care au călcat oameni și personalități istorice și nu numai, în a vedea unele lucruri pe care unii le văd numai la televizor visând doar la acele locuri!
Nu am un sentiment de primejdie ci de o frică de ce se va întâmpla, cum voi primi și cum voi pleca cu acea experiență!
Eu văd călcarea unui pământ străin, mai exact unele țări și locuri istorice, ca pe un privilegiu nemeritat!
De aceea visez să vizitez unele locuri frumoase și interesante, care doar la televizor și în reviste și albume de artă le-am văzut!
Un sentiment ciudat de frică sau de emoție de a nu face vreo greșeală când trebuie să vorbești unui public mare sau când urmează să dai nas în nas cu o mare personalitate, care doar la televizor ai văzut-o, neștiind cum să reacționezi și cum vei reacționa față în față!
Mă refer la vorba aceea care zice că: una e să vezi la televizor și alta în realitate!
Și totuși nu diferă nimic doar perspectiva!
Ca să nu mai vorbim de frica aia emoțională de a avea oportunitatea aceea de a păși pe locuri pe unde au umblat mari personalități!
Cred că asta ar fi cea mai mare reținere a mea!
E cineva care simte la fel?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca numai tu simti asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-i retinere ci o probleme psihica, care te sperie, sa cunosti sau sa intrii incontact cu alte persoane.
Poate ar trebui sa mergi sa discuti cu un psiholog, sa se gaseasca cauza, care iti genereaza frica asta...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se rezolva complexele astea la un psiholog

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, și Moise a pățit la fel. I-a spus Doamne Doamne să se descalțe, căci pășește pe pământ sfânt. Așa că, dacă simți așa, vino-n gașca mea!
https://www.youtube.com/watch?v=9BOdk9IV7Kc

| Frank51 a răspuns:

Cred ca esti unu la un milion.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Banuiesc ca poti aborda problema asta in doua feluri:

1. Medical-psihologie, etc.
2. Pui mana si platesti o excursie in Turcia 12 zile, sau Grecia, sau Italia.