| EmmPreda a întrebat:

ca sa aplic pentru visa sua in cazul in care sunt minor pot sa merg doar cu un parinte sau am nevoie de procura de la parintele care ramane acasa?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Numai cu acordul notarial al celuilalt parinte / tutore poti parasi tara.

| EmmPreda explică (pentru Bula):

Nu ca sa parasesc tara, ca sa merg la ambasada

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti. Trebuie sa aplice persoana majora si cu acordul notarial al celuilalt parinte.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai aici actele necesare si explicatiile pentru viza de USA:

http://romania.usembassy.gov/vize/minori.html

Vize Minori

Copiii cu vârste sub 14 ani nu trebuie să fie prezenţi la interviu. În schimb, vor veni fie ambii părinţi, fie unul dintre părinţi.

Minorii cu vârste între 14 şi 18 ani trebuie să fie prezenţi la interviu, însoţiţi fie de ambii părinţi, fie de unul dintre părinţi.

Procedura de solicitare a vizelor este detaliată la www.ustraveldocs.com/ro.

Minorii pot fi eligibili pentru Programul de Reînnoire a Vizelor/Drop-Box. Dacă nu, părinţii trebuie să facă o programare şi să vină la interviu, conform intrucţiunilor de la www.ustraveldocs.com/ro.

Următoarele documente sunt obligatorii pentru toţi minorii, indiferent de tipul vizei:

Un paşaport valabil
O fotografie (vezi criterii de acceptare a fotografiei); În sala de aşteptare a Secţiei Consulare există o cabină foto unde puteţi face poze pentru solicitarea de viză. Preţul este de 15 RON pentru un set de şase poze. Vă rugăm să aduceţi sumă fixă, deoarece aparatul nu dă rest.
Pagina de confirmare a formularului DS-160.