| LaurentiuCitescu1212 a întrebat:

Ce parere aveti de judetul Suceava?
As vrea sa ma mut acolo eu fiind din Piatra Neamt?
De exemplu : e sarac, e bogat, e frumos judetul Suceava, e mare? Imi puteti spune va rog frumos?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O sa vorbesc strict de zona orasului Suceava.
Niste navetisti saraci, plini de flegme, care n-au in tot orasul ala, o idee de urbanism. Circula toate cazanele din '80 pe la ei, se bat in xenoane si in sicanari, gropile-s la ele acasa, orasul arata ca ***, zici ca e centura de trafic greu a Cernobilului. Nicaieri nu arata a centru. Urat ca naiba.
Sucevencile sunt frumusele. Barbati nu cred ca exista pe acolo.
Judet spagar, peste tot trebuie sa bagi o foaie, si sa dai un telefon. Jeguri cu legaturi in "capitala".
Judetul in rest e oarecum ok, dar fereste-te de Campulung Moldovenesc, Falticeni si alte zone cu burtosi mustaciosi, si cu clop de lana.
Mai bine mergi in Ardeal. Mai bine decat oriunde.

| gabicoo a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Exagerezi. Nu e chiar asa. Orasul Suceava arata nasol din cauza " bunei" sale administrari de catre primarul Ion Lungu.
In rest numai de bine. Sucevenii sunt OK. Poti sa mergi linistit seara/ noaptea pe strada fara sa patesti nimic.
De evitat sunt unele zone din Burdujeni si Ițcani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru gabicoo):

Cunosc orasul dinainte sa fie Lungu. Cel mai deranjant lucru e mirosul de respiratie a foame, al "descurcaretilor" ce umplu strazile acolo. Vrei sa schimbi banda in trafic, nu vor sa te lase. Ii bagi in bordura, se mira. Cand ai treaba in institutiile lor, pana nu gasesti o ruda care sa-l stie pe seful 'al mare', nu te baga in seama functionarii. Oras de rahat. Se simte putoarea de Iasi. Botosani e mai ok decat Suceava, in ciuda prejudecatilor.

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Daca vrei sa te muti in judetul meu drag recomand zonele care fac parte din Bucovina istorica.
Evita regiunea de la est de râul Suceava si zona Falticeni.
In orasul Suceava evita zonele populate de o anumita etnie: cartierul Ițcani si unele zone din cartierul Burdujeni.
Daca vrei sa te muti intr-o localitate rurala evita satele populate de o anumita minoritate : Pătrăuți, Șcheia," orașul" Salcea, etc.

| Este12 a răspuns:

E foarte frumos, depinde in ce zona te muti, dar este foarte ok.
(Asta e parerea mea nu stiu ce cred altii)

| Reby10 a răspuns:

Părerea mea e că Suceava e foarte frumoasă.
Eu am fost în Suceava și mia plăcut foarte mult.