| Bububebe a întrebat:

Buna!( cei care au fost in Grecia in vacante.)ce parere avti de orasul Pefkohori? despre plaja? si despre oras in general...multumesc anticipat!big grin

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Un orasel cochet, asezat pe malul marii.
Plaja e buna, poti inchiria si tot felul de ambarcatiuni pe mare(canoe, hidrobicicleta, etc) la preturi rezonabile.
Indiferent unde vei locui, conditiile sunt excelente si, daca ferestrele tale intamplator nu dau inspre mare, vei fi inconjurat de foarte multa verdeata si flori, in alta conceptie si acceptie decat in tara, vei vedea!
Orasul nu e atat de mare incat sa te poti pierde in el, dar nici atat de mic incat sa te plictisesti, are absolut tot ce e necesar, super marketuri deschise aproape non stop, farmacii, mici boutiq-uri cu haine si incaltaminte, cofetarii, etc.
Restaurantele si terasele abunda si plaja e un lant de restaurante si taverne cu terasa, baruri pentru cafea si racoritoare.
Seara toata lumea se plimba pe faleza, se aude de departe zumzetul vietii de noapte, care in Grecia incepe dupa ora 11 seara si se termina la ore tarzii ale diminetii, vei gasi baruri, cluburi, sali de jocuri, nu ai timp decat sa te distrezi, ca daca vrei sa le vezi pe toate trebuie sa stai cam mult.
E un loc inca frumos, poti merge cu incredere.
In plus, uite un pont. Ajuns acolo, intreaba unde e Porto Valitsa, exact asa cum ti-am scris.
Te vor indruma(sper sa ai mijloc propriu de transport) si, dupa ce vei crede ca te-ai pierdut in desert, vei descoperi o priveliste extraordinara.
Un hotel pe varf de stanca, marea la 30 de metri mai jos, cafeteria, undeva intre hotel si mare asezata pe mici platforme, o mica scena(de un metru patrat!) unde, uneori, seara, vin si canta artisti consacrati, este un loc pretios, iti va ramane in suflet.
Acolo poti merge si ziua, se face si plaja si baie, dar si seara, e un loc plin de arta, salbaticie, mister si modernism.
Le poti alatura in mintea ta? Ei, acolo, le vei vedea cu proprii ochi.
Sa mergi!
Distractie placuta!

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

Te salut, greece! Trecui si eu pe-aici, si dupa ce am citit, nu mai am rabdare sa comentez, asa ca imi fac bagajele si vin.rolling on the floor
Apropos, vreo ruda de-a lui Onasis mai traieste?rolling on the floor

| greece12 a răspuns (pentru foxsilver):

Nepoata lui, fiica Cristinei Onasis!
Si e si maritata!laughing

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

Pacat! Dar orientari din astea n-am.rolling on the floor

| greece12 a răspuns (pentru foxsilver):

Eram sigura!laughing
Dar, daca ai veni, n-ai mai pleca!
Decat acasa, din cand in cand!happy

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

Vad ca ma provoci!laughing

| greece12 a răspuns (pentru foxsilver):

Da!
Cea mai pozitiva provocare, cu idei sclipitoare de vacanta!laughing

| Bububebe explică (pentru greece12):

Multumesc mult!:*

9 răspunsuri:
| reaper a răspuns:

Uite ceva informatii despre Grecia http://www.6n.ro/grecia/

| Eliiza a răspuns:

Un oras superb,, chiar merita vizitat!
Vei fi bine dispus si frumos atras de aspectele acestui oras, si merita vazut!
Incearca, iti va placea foarte mult:*

Funda?