| Cristi115 a întrebat:

cine a fost in Rep. Moldova cu masina personala? as avea nevoie de niste pareri...as vrea sa merg si nu stiu exact cum sta treaba ...Multumesc!

9 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Buna! In primul rand stai la coada la vama.
In al doilea,trebuie sa ai banuti,adicatelea grivne,dar nu stiu cat,nu-mi mai amintesc,oricum, sume mici de 5, 10, 20.pe care sa le dai intr-o ordine, la 4 insi.
Aia-i tara lui Papura Voda, stiu ca aveam notat pe caiet sumele, dar nu le mai am.stau cu mana intinsa si o sa-i vezi.haha,tin minte ca penultimul la care trebuia sa dam era,,omul in negru,,
Sa nu uiti ca asta-i legea lor nescrisa. daca nu le dai, te urmaresc cu Politia si-ti cauta noduri in papura.
Impresia generala, jegosi.geamuri murdare, murdarie si in pensiuni...probabil asa au fost ei crescuti, prin urmare poti umbla cu dezinfectantul dupa tine.Prin geamurile lor nu poti vedea nimic, ca au rahat de muste.Preturile in bazarul lor erau bune, ai cu cine te intelege ca vorbesc bine limba noastra.Haios a fost felul in care vorbeau, si denumirile mancarurilor.
Recomandabil, sa faci shoping in bazar.Cam atata.
Tigari n-ai voie decat un cartus de persoana.
Daca esti pentru prima data, cum am fost eu si s-a vazut pe pasaport, nu ne-au mai controlat.Mai ai voie si o sticla de bautura.
Le spui ca esti turist si gata.
Impresia pe care mi-au facut-o n-a fost buna.
O tara in care fiecare face ce-l taie capul, in care n-au meniuri in limba engleza.
Ti se pune pe masa ce cred ei si ce vor muschii lor.

| Sweet111 a răspuns (pentru Adina77):

Buna!
Adina nu e nevoie sa faci atita haz de necaz, am fost si eu in Moldova si stiu cum e si nu am fost numai odata, pentru ca am acolo neamuri la care plecam dese ori! Si apoi nu uita ca ei sunt fratii nostri de peste prut, avem acelasi singe! Moldova e o tara frumoasa, cu oameni civilizati, locuri frumoase, nu stiu mie imi place cand plec in MD... happy
Acum raspuns pentru Cristi: pai cu masina personala nu am mers niciodata, dar poti ajunce daca stii drumul si daca esti de la Bucuresti cam in citeva zile!
Poti pleca cu trenul, sau alte transporturi! Scucces!

| Cristi115 explică (pentru Sweet111):

Multumesc.pe mine ma intereseaza cum merge treaba ca sa stiu cum mi-a explicat Adina si vreau sa merg cu masina.sunt din Iasi.pot trece rapid.si nu vreau sa stau peste noapte doar asa de o zi. poate 2 nu sunt hotarat. faza e ca am auzit ca se da spaga destul de mare.nu vad motivul daca nici macar nu fumez, bauturi alcoolice nici atat...nu vad faza de ce as da bani. daca nu transport nimic.in fine.Adina daca imi poti spune in mare asa daca schimb bani gasesc si in vama inainte sa trec? si ce anume mai trebuie platit? banuiesc ca si rovigneta.astept raspunsul tau mersi si alte raspunsuri.Va multumesc!

| xiuxiu a răspuns (pentru Cristi115):

Cristi eu sunt din R.M. si trec dese ori prin vama si cu microbusu si cu masina, am rude in Piatra Neamt, vreau sa-ti zic ca nu e atat de greu sa treci prin vama doar sa nu uiti pasaportul acasa happy si pregateste-te drumurile la noi lasa de dorit, cel mai bun drum este pe la vama Albita este si mai scurt, daca esti din Iasi iti este mai apropae cea de la Sculeni insa drumul pana in chisinau va fi rau si lung, sa nu-ti fie frica de moldoveni, mai putin sa vb cu cei care nu-i cunosti caci sunt handicapati de toata mana. Drum Bun.

| Cristi115 explică (pentru xiuxiu):

Multumesc pentru parerea ta!winking

| Cristi115 explică:

Mai astept si alte pareri, in legatura cu banii pe la vama, cui trebuie sa dau si cum? nu am mai dat si de asta nu stiu cum se procedeaza.Va multumesc!

| Cristi115 explică:

Astept un ajutor mai concret ...Va multumesc!

| Cristi115 explică (pentru Cristi115):

Mai sunt si alte pareri? Cei care au trecut prin vama Sculeni spre Chisinau?

| Cristi115 explică:

Cineva care a trecut prin vama Sculeni spre Chisinau? ceva pareri?