| NuConteaza_8331 a întrebat:

Cine a mai fost in Italia imi poate raspunde la niste mici intrebari. tongue Cum e acolo? Cum sunt oamenii? Cat de repede inveti limba ca sa poti comunica mai repede? Te imprietenesti repede cu alti copii? La scoala cum e? Vreau niste raspunsuri pentru ca peste 3 zile plec acolo. Si nu ma mai intorclaughing decat vara. Vreau sa stiu ce ma asteaptalaughing si dupa raspunsurile voastre sa ma ghidez. Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Scândură a răspuns:

Buna! In opinia mea, Italia este o tara super frumoasa, mai dezvoltata ca si Romania, mai curata, privelisti minunate, un litoral super etc.
Oamenii tind sa-mi aminteasca uneori de romani, nu cred ca este neaparat din cauza limbii care seamana izbitor de mult cu a noastra, ci din cauza comportamentului lor. Se cred mari domni, insa sunt la fel de scandalagii si neamuri proaste(scuze expresia) ca si unii romani. Se cearta super des, insa cateodata parerea mea este ca tind sa fie mai intelegatori. Cu femeile de acolo nu prea am avut treaba, sunt serioase si isi vada de treaba lor. Cateodata au fost mai scarbe da a trecut. Barbatii se aranjeaza acolo mai mult ca femeile, sunt romantici etc., ca si latinii clasici. Seamana cat de cat cu ai nostri.
Limba o inveti super repede, cum am mai spus, seamana izbitor de mult cu cea romana.
Banuiesc ca te imprietenesti repede cu copii, mie mi s-au parut simpatici cand am fost.
Scoala, acum nu prea stiu acolo, insa o prietena de-a mea care invata acolo e incantata de sistem, de profesori in special care sunt foarte friendly si comunicativi si colegii sunt ok majoritatea dintre ei.
Sper ca te-am ajutat si iti urez multa bafta acolo, fi prietenoasa, deschisa, optimista, ca asa tind si majoritatea de acolo sa fie.
Nu-ti fa griji, te vei integra usor!
Bafta!

4 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Pai e foarte frumos dar sa ai grija sa nu iti uiti ceva prin parc sau locuri de genu ca nu o sa il mai gasesti, oameni sunt foarte draguti dar mie mi s'au parut un pic sofisticati dar te obisnuiesti forte repede, o sa inveti foarte repede limba pentru ca seamana mult cu romana cam in 2 saptamani te descurci sa vorbesti.Pai depinde cat de sociabil esti si cat de repede te acomodezi, eu ma'am imprietenit destul de usor cu restul si sunt foarte de treaba si la scoala e mult mai usor decat in Romania, acum poti sa mai dai si de profesori mai naspa dar asta e. Iti urez succes si sper sa iti placa acolo.

| 김남길 a răspuns:

Da este frumos. depinde unde in Italia.
Unii oameni sunt priertenosi alti daca afla ca esti roman-ca nu te baga in seama si se uita urat la tine.
O inveti foarte repede, este usoara, depinde daca are cine sa te invete sau trebuie sa te cam descurci pe cont propriu.
In cele mai multe cazuri da, deoarece copiii sunt foarte sociabile, nu ai de ce sa iti faci griji din punctul asta de vedere.
La scoala e ca la scoala sad, naspa rau rolling on the floor

| DianaPrepelita a răspuns:

Vremea e calda mai tot timpul, cu umiditate, deci suportabila. Oamenii sunt foarte prietenosi si deschisi, si te vor ajuta cu limba, care nu e grea de loc, caci e foarte asemanatoare cu romana. Vei ramane impresionat/a e cat de detreaba sunt oamenii de acolo, nu ca taranii astia din Romania, si daca gresesti ceva in vorbire te corecteaza ei, iti dau sfaturi...sunt foarte buni.La scoala profesorii te iau incet pana te acomodezi si inveti bine limba.

| francesca89 a răspuns:

Pai depinde in ce regiune te duci, Italia e mare.in primul rand,limba italiana poate seamana cu romana,si te gandesti ca vei intelege totul,dar nu e chiar asa,e cam greu sa te exprimi,dar si asta depinde in ce regiune stai,de exemplu napoletana n'o intelege nimeni,doar ce-i de acolo, cei din bologna vorbesc cu foarte mult "sh", deci peste tot se vb altfel iar tu trebuie sa te adaptezi.Cu copii ce pot spune? eu sunt adulta deci nu m-am imprietenit cu multi happyOamenii sunt buni si deschisi,oriunde te duci oamenii zambesc si vb frumos,nici nu se compara cu Romania,si crede-ma, n-o sa vrei sa te intorci vreo'data happy si inca ceva, nu uita sa spui "multumesc" pentru orice.bafta