| Helpme1244 a întrebat:

Buna, deci nu stiu ce sa fac, sunt foarte fricos. Am 14 ani si saptamana viitoare mergem in vacanta, eu stand in Timisoara merg la Deva in vacanta cu clasa si imi e frica de drum. Adica ca daca ma voi pierde? Daca vor pleca fara mine? Daca voi vomita? Daca voi pati ceva? Ma puteti ajuta sa fac ceva sa-mi treaca aceasta teama?

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ai în suflet această teamă, sentimentul de nesiguranță, nu te îndepărta de colegi, în special de diriginte(ă).
Du-te cu încredere, în final e bine să-ți învingi teama.
Iar dacă ești sensibil și crezi că ai "rău de mașină" (chiar și adulții pot avea, nu doar copiii), întrebi la farmacie și îți vor recomanda niște pastile, care se iau cu aprox. 30 min înainte de a pleca la drum. Iei una înainte de plecare, și alta înainte de a te întoarce acasă. Și nu vei avea stări de rău (greață, amețeli etc).

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"daca ma voii pierde? daca vor pleca fara mine? daca voi vomita? daca voi pati ceva?"

se pare că e grav - cred că mai bine rămâi acasă. Liniștit

| gratargratar a răspuns:

Toate fricile acestea nu sunt bune deloc. Gandirea aceasta prapastioasa scad stima de sine, increderea in Dumnezeu si in tine.
Practici masturbarea?

| Rotazi a răspuns:

Cum sa te pierzi daca mergi cu clasa?
Ori poate vrei sa fugi de langa grup? Nu fa prostii si nu se va intampla nimic. Apoi, de la Timisoara la Deva, e drum scurt. Nici nu ai timp sa-ti dai seama daca ti-e rau sa nu. Nu ai mai mers cu masina? Nu fi prapastios.

| MadnesOfJuice a răspuns:

Iti iei tot ce ai nevoie: telefon, pastile, pungi etc
Stai langa un coleg cu care te intelegi foarte bine, daca te pierzi nu esti singur laughing