| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata.
Am o informatie si vreau sa o verific, cu cei care stiu exact acest lucru. Nu "din auzite", ca mine, si nu presupuneri.
In Ungaria, persoanele peste 65 (sau 60) de ani, au gratuitate pe caile ferate, la personal clasa a 2-a. Intrebrea este: toate persoanele, indiferent de unde provin, sau numai cetatenii maghiari? Mie mi s-a spus ca oricine.
Si la transportul in comun in orase este la fel? Mie mi s-a spus ca da. Insa am unele indoieli.

Răspuns Câştigător
| SomethingFunni a răspuns:

Orice cetatean din membrii UE peste 65

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te cam îndoiești, dar să nu rămâi așa îndoit.

| Iote a răspuns (pentru sadrian46):

Merci. Dar de atunci si pana acum, am verificat. La fata locului. Informatia este corecta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Iote):

Uite așa află omul tot fără să întrebe. Am învățat asta de la un agent acoperit din nuvelele mele. Adică nimeni nu știa adevărata lui identitate, dacă era sau nu, dar spunea povești atât de gogonate, Maiorul Dorin, că valora cât două canale TV. Așa că am aflat cu ocazia asta ce vârstă ai, de parcă nu mai pot eu să trăiesc fără această info.
Dar îți urez să fie asta și la noi, eu știu cum ar fi să fie la Cluj, dar dacă îți spun, îmi crește dosarul la SRI, și nu am nici un kef, că și așa e destul de gros. Dacă dezlegi rebus în ungurește, o să pricepi ce vreau să vorovesc acilea.

| Iote a răspuns (pentru sadrian46):

Smechere, am batrani in familie. Iata ca mintea ta de spion ti-a dat cu flit.

| sadrian46 a răspuns (pentru Iote):

Ei, vezi, am mai aflat ceva despre tine fără să fac efort. Sunt doar detectiv amator. Pace.