| Peridava a întrebat:

Buna dimineata!
Pentru a merge in Ucraina sau Republica Moldova e nevoie de pasaport, sau e suficienta cartea de identitate?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

* Cetatenii romani pot intra in R. Moldova fie in baza unui pasaport valabil, fie in baza cartii de identitate --- vezi confirmarea:https://www.mae.ro/travel-conditions/3739
** Cetatenii romani pot intra pe teritoriul Ucrainei numai in baza unui pasaport valabil--- vezi confirmarea si alte detalii : https://www.mae.ro/travel-conditions/3755

| Peridava explică (pentru alessia5158):

Multumesc. Esti singura care nu a dat cu presupusul. Si chiar sunt bune informatiile.

| alessia5158 a răspuns (pentru Peridava):

Sursa informatiilor este chiar website-ul Ministerului de Externe din Romania!

19 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna dimineata, draga! happy Da, cred ca trebuie si pasaport. O zi frumoasa! kiss

| Peridava explică (pentru emy):

"Cred"? Si eu pot crede orice. Ce spun legile lor?

| anonimg a răspuns:

Trebuie pașaport, deoarece aceste țări nu fac parte din uniunea europeană pentru a se circula doar cu cartea de identitate.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Cu mențiune ca în Republica Moldova poți merge doar cu cartea de identitate.

| minrest a răspuns:

Nu stiu de ce crezi ca Ucraina si Moldova au acelasi regim. Gandeste-te ca ambele state nu sunt membre UE, dar cu Moldova avem relatii speciale. Poti merge cu CI in Moldova, dar iti trebuie pasaport in Ucraina.

| Peridava explică (pentru minrest):

Reiese de undeva ca eu spun (cred) ca au acelasi regim?

| minrest a răspuns (pentru Peridava):

Strict regimul calatoriei cetatenilor romani in ele, draga Peridava. Da, reiese de aici: ''Pentru a merge in Ucraina sau Republica Moldova, e nevoie de pasaport'', inseamna ca de ce ai nevoie pentru una, iti trebuie si pentru cealalta, adica regimul calatoriei e ecelas.

| Peridava explică (pentru minrest):

Niet!
Uita-te la link-urile date de @alessia.

| minrest a răspuns (pentru Peridava):

Tocmai. Tu in intrebare spui ca regimul calatoriei e acelasi; dupa cum stii acum, nu e.

| Peridava explică (pentru minrest):

Tu esti chior, beat sau doar simplu idiot? Unde scrie in intrebarea mea ca regimul calatoriei in cele doua tari este acelasi?
Cand ai chef sa te certi cu cineva, du-te la muma-ta care te-a educat asa. Eu nu am de ce sa-ti supot tampeniile.

| minrest a răspuns (pentru Peridava):

Tu nu stii ce ai scris; asta nu ma deranjeaza cu nimic. Buna seara.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Mergi cu buletin numai in Uniunea Europeana si in Moldova. Altundeva iti trebuie pasaport.

| Peridava explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

In Moldova pot sa merg fara nimic daca nu ma cazez la hotel, nu am treaba la Banci, notari, oriunde imi trebuie un act de identitate. Poate vrei sa spui Republica Moldova. E cu totul altceva.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Peridava):

Republica Moldova se numeste pe scurt Moldova sau Basarabia.

| suntserios a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Si in Serbia poti merge cu buletinul
Si in Norvegia poti merge cu buletinul
Si in Elvetia poti merge cu buletinul
Si in Andora poti merge cu buletinul
Si in Albania poti merge cu buletinul
Si in Islanda poti merge cu buletinul

Deci afirmatia da e total invalida

| Peridava explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Basarabia, da. Moldova, nu!

| Anon31241212 a răspuns:

Cel mai bine e sa ai pasaport.