| Elena_9412 a întrebat:

doresc sa plec intr-o excursie oin turcia in perioada 18-28 august iar pasaportul meu expira pe 12 februarie 2012 ceea ce inseamna ca nu este valabil 6 luni de la data plecarii...trebuie sa imi refac pasaportul? astept raspuns.multumesc anticipat

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cine ti-a spus chestia cu 6 luni? Poti sa pleci linistita, atata timp cat este in perioada de valabilitate poti circula cu el pana in ultima zi de valabilitate. Sper ca nu vrei sa pleci in august anul viitor, doar atunci nu ar fi valabil. Numai bine!

| maradi3 a răspuns:

Din moment ce pasaportul e valabil care-i problema? Altfel, s-ar fi facut pasapoarte pe 5 ani jumate! Era mai demult chestia cu valabilitatea mai putin de 6 luni insa acum, e ok!

| ingerashscumpik a răspuns:

Da ar trebui sa-l refaci sau sa stai mai putinbig grin

| Elena_9412 explică:

Pai practic pasaportul este valabil 6 luni fara 4 zile de la data plecarii...deci nu o sa am probleme?

| Elena_9412 explică:

Pai la agentie mi s-a spus sa ma interesez la ambasada turciei din Romania...dar am sunat acolo si nu raspunde nimeni

| Elena_9412 explică:

Astept pareri in continuareee

| RaduG a răspuns:

Buna Elena,

Spune-mi si mie te rog frumos daca ai avut vreo problema in a intra in Turcia, avand in vedere ca nu aveai acea perioada de 6 luni de valabilitate ramasa din pasaport. Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine, plec saptamana viitoare 17-23 sept (numai ca din Irlanda nu din Romanica) si chiar nu am cum sa imi fac pasaport nou. Mie imi expira pasaportul pe 18 Feb 2012.
Multumesc anticipat de raspuns si sincer il astept cu f mare interes.

| RaduG a răspuns:

Buna seara,

Se poate sa imi dea si mie cineva un raspuns la intrebarea de mai jos? Plsss