| RaspberryLover a întrebat:

dragilor! Imi puteti explica "calatoria prin aeroport", va rog?
Niciodata nu am calatorit cu avionul, desi mi-as dori foarte mult. Posibil sa ma duc la vara in Spania.
Dar sincer, mi-e groaza de aeroporturi. Urasc agitatia din ele! Nu stiu unde sa merg, unde sa-mi pun bagajul, unde si ce sa fac... Numai ma stresez.

Daca sunteti draguti, sa imi explicati cum si ce trebuie sa fac cand ajung acolo.
Va multumesc anticipat, prieteni TPU!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la aeroport cu 2 ore inainte de zbor.

daca ai cursa low cost iti faci check in ul online, poti face si la restul ca sa scapi mai repede.

Te duci la ghiseul companiei aeriene cu care zbori, faci check in ul daca e cazul si lasi bagajul. il vor cantari sa vada daca te incadrezi. Ai grija daca e mai greu o sa platesti taxe suplimentare mari.

Odata data bagajul si cu biletele in mana te duci spre poarta de imbarcare in drum trecand si prin filtrul de securitate.

| RaspberryLover explică (pentru suntserios):

Multumesc de raspuns! Dar cum se face check-in-ul? Si ce e ala?
Sunt bota la chestiile astea! laughing

| suntserios a răspuns (pentru RaspberryLover):

Check in ul in poti sa il faci online cu cateva zile inainte de zbor (la wizz sunt vreo 10 zile, la Tarom doar cu vreo 24 ore inainte)

sau poti sa il faci la ghiseu (la wizz sa nu incerci ca te costa vreo 20euro in plus daca il faci la ghiseu).

check in ul inseamna practic obtinerea biletelor

| RaspberryLover explică (pentru suntserios):

Multumesc de ajutor!

| AlexandruIonut004 a răspuns:

Eu am calatorit. Daca vrei detalii lasa-mi un mesaj si te ajut cu ce pot.

| RaspberryLover explică (pentru AlexandruIonut004):

Multumesc de ajutor!
Motivul meu este de a nu ma face de ras pe-acolo si sa nu pierd cursa... Si acestea sunt intrebarile mele:

1. Cand ajung acolo, ma duc la ghiseu (asta e singurul lucru care il stiam si la care ma descurc laughing ). Dar cum fac check-in-ul? (ti-am zis ca sunt pararela cu aeroporturile).
2. Dupa ce fac?
laughing
Multumesc anticipat!

| AlexandruIonut004 a răspuns (pentru RaspberryLover):

Te inteleg. e normal sa fii asa prima data.

Pai, check-in-ul il faci online, pe site-ul lor. Te pune sa bagi un cod pe care il gasesti in una dintre foile primite pe mail. Apoi dupa ce completezi ce iti cere, te redirectioneaza pe o pagina. Tot ce iti apare pe pagina aceea trebuie scos la imprimanta.
De fapt, totul trebuie scos la imprimanta, inclusiv actele primite pe mail.
2. La acel ghiseu pur si simplu prezinti foile scoase la imprimanta. Apoi te pune sa iti cantaresti bagajul, sa nu depaseasca 32kg ( asa este la blueair..nu stiu la wizzair cat e max)
Si gata. Apoi pui ochii pe unul care este in aceeasi cursa cu tine si fugi dupa el laughing

| RaspberryLover explică (pentru AlexandruIonut004):

Multumesc de raspuns laughing

| MihaelaDart a răspuns (pentru RaspberryLover):

Stai linistita si la mine va fi primul zbor cu avionul si eu am pus miile de intrebari prietenilor care au zburat de nenumarate ori, dar asa cum @Suntserios ti-a explicat, nu ai cum sa te pierzi. Pentru ca urmezi grupul care vei fi in avion. Si oricum pana sa intri in filtru de securitate, vei fi cu familia/prietenii care te vor insotii, nu cred ca te vor lasa balta in fata portii a aeroportului laughing... Eu am plecarea la finalul lui februarie.