| crinapop a întrebat:

E cineva care a fost in Bulgaria la Nisipurile de Aur? As vrea sa stiu si eu cateva pareri despre statiune, preturi. O sa merg in luna iulie, doua persoane, si nu stim cam cati bani ne-ar trebui pentru 4 zile, hotelul este deja platit, ar mai ramane doar pentru mancare (micul dejun este de la hotel), alte cumparaturi gen apa, suc, etc...si alte distractii. 400 de euro ar fi suficienti pentru 4 zile? Si cum e mai bine sa schimb bani in Leva la noi in Romania sau in Bulgaria? multumesc

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Am fost de mai multe ori acolo. Și merg și anul ăsta, prin septembrie.
Dacă mergi cu autocarul, e foarte bine. De ce? pentru că e cam lipsă acută de locuri de parcare, iar „hingherii" de mașini sunt foarte eficienți. Ok, dar nu asta cred că te interesează; bun, să le iau pe rând:
- pe plajă, în partea centrală a stațiunii umbrelele și șezlongurile au tarife ceva mai mari decât spre marginea stațiunii. Dar sunt și porțiuni de plajă fără șezlonguri, pentru cei car vor să stea pe saltelele sau prosoapele personale.
- sunt destule cârciumioare, din păcate, fiind o stațiune preponderent de hoteluri pe sistem all-inclusive, concurența nu e foarte mare. Recomand una care mi-a plăcut ori de câte ori am fost acolo: Старя Дъб (staria dâb) / old oak (stejarul bătrân). Peste tot dai de „agățători" - băieți / fete care încearcă să atragă clienți spre o anumită cârciumioară. Nu te lăsa impresionată, deși uneori e bine să îi lași să-și facă numărul, mai afli una-alta. :P Dacă-mi aduc bine-aminte, e și un chioșc al McDonald's pe-acolo. :) Mâncarea nu e scumpă de loc (aș spune chiar mai ieftină decât la noi, pe litoral, în aceeași perioadă), e gustoasă, dar ATENȚIE! e gătită puțin mai diferit față de a noastră. Să nu te aștepți ca micii și cârnații lor să aibă același gust ca la noi, vei fi dezamăgit/ă! Ei folosesc un condiment (fenicul) pe care bucătăria românească îl cam evită (deși există și la noi). Ce recomand? Șkembe ciorba (ciorba de burtă), frigărui, mâncăruri de legume cu carne (ghiveci), „sirene po șopski" (un fel de mâncare în vas ceramic, la cuptor, din brânză - excelent!), salate (snejanka - un fel de țațiki), șopska, ovcearska etc. Vă orientați și voi... Bere Kamenița ori ceva internațional, au de toate. O masă de două persoane costă sub 20 €, fără (multă) băutură.
- distracții... nu prea sunt, dar ceva, ceva s-o găsi: un autocar cu etaj care face ture până la Varna și retur. E bun și pentru mers la Mânăstirea Aladja din apropiere. Au și un aquapark undeva sus pe deal, care mie mi s-a părut exagerat de scump pentru ceea ce oferă, dar mă rog... unora le place. O excursie la Balcic ar fi interesantă, într-o după-amiază (sunt diverse oferte peste tot prin stațiune). Mai sunt ceva „jucării" pentru copii prin centru, o roată mare, plimbări cu titicarul. Au câteva cluburi de noapte și un mare cazinou în zona centrală.
- banii eu am ajuns la concluzia că e bine să nu ăi mai schimb nicăieri. Pur și simplu mă duc la un bancomat (e o filială Raiffeisen, dar și alte vreo două bănci acolo) și bag cardul meu Visa pe care iau salariul și scot O SINGURĂ DATĂ toată suma pe care cred că o voi cheltui pe-acolo (+ o mică marjă de siguranță). Dacă vreți să tocați 400 €, asta ar veni cam 760 leva (sau chiar mai mult, maximum 780). Și nu cred să reușiți, deși nu-i imposibil. Dacă totuși vrei să schimbi bani acolo, mergi la ghișeul băncii! Evită casele de schimb, mulți și-au luat țepe acolo!
Pentru alte detalii, idei și impresii, vezi și
http://amfostacolo.ro/....../hotel.php
amfostacolo.ro/hotel.php?d=restaurante-terase-in-nisipuri--nisipurile-de-aur-zlatni-piasatsi&id=9126
www.zlatnipiasaci.com/index.php?page=map&lang=en

| pietrean a răspuns:

Pentru viitor iti recomand,sa alegi un hotel,care are toate optiunile prinse in pret:cazare,masa si bautura pe tot parcursul zilei( trei mese principale si intre ele suplimente), sezlong si umbrela la plaja(dar ai si la
piscina hotelului).Sa strangi banii din vreme(sunt reduceri, adica EB, de pe la sfarsitul lui noiembrie, pana la sfarsitul lui martie-aprilie, incepand de la 25-30% pana la 10-15%) si poti astfel sa-ti cumperi un bilet la un pret mult mai mic.
Un exemplu:in Albena, hotel de 3 stele,cu masa UAI, sezlong+saltea+umbrela la plaja, sejur inceput de iunie, doua persoane, 9 nopti, pachet cumparat la sfarsitul lui noiembrie anul trecut, am platit 465 euro, adica aproape 25 euro/noapte.Transport cu masina proprie.
Noi am schimbat lei in euro pentru vigneta de la granita cu Bulgaria, in Romania(pentru 7 zile, platesti 5 euro).
Pentru parcare(la majoritatea hotelurilor si din statiunea Nisipurile deAur, se plateste parcarea), am cumparat leva de la un schimb valutar care era amenajat la parterul unui hotel(dar nu era al hotelului), pe unde se termina bazarul, pa langa un vapor-restaurant.Nu stiu daca o sa nimeresti,dar mai bine ar fi sa-ti cumperi din Romania,ca sa nu mai umbli,deoarece trebuie sa mananci din prima zi si nu prea ai timp de umblat,sa verifici cursul valutar.Din acest motiv,este bine sa cumperi cu tot cu masa(AI,UAI,SAI), cel mai bine cu All Inclusive, ca sa scapi de grija alergatului pentru mancare. Orele pentru mese sunt foarte largi, asa ca te poti duce la masa, fara sa alergi.
Concediu placut!

| Wenttmann a răspuns:

Nu stiu de ce ai ales Bulgaria, pentru mine nici nu exista ca tara de vizitat, du-te in Spania acolo e frumos sau daca faci rost de mai multi bani tenerife, las palmas pe acolo in Canare

| Wenttmann a răspuns:

Cu 400 de euro m-as duce la mamaia in cluburi, terasa, parcuri de distractie, plaja.

| suntserios a răspuns (pentru Wenttmann):

Si in loc sa dai 400euro pe o noapte in Mamaia, printre toti cocalarii, mai bine stai 8 zile in Bulgaria