| emmastone1 a întrebat:

imi doresc foarte mult sa ma mut in Los Angeles,stiu ca este greu si ca trebuie sa ai o masina ca sa existi acolo,si ai nevoie de multi bani de chirie si sa nu mai vorbim de viza cu care sa ajungi in SUA, dar totusi nu e imposibil.Imi puteti da cateva sfaturi va rog referitoare la ce pasi ar trebui sa urmez pentru a ma stabili acolo definitiv? multumesc

Răspuns Câştigător
| AneeM a răspuns:

Depinde cati ani ai. Pentru inceput poti pleca la Univeristy sau College, asta poate fi un bun inceput pentru cel putin 4 ani, dupa care iti prelungesti viza cumva, poate iti termini si studiile, licenta etc, te angajezi acolo daca mai obtii viza in continuare si cam asta e solutia cea mai buna. Eu anul viitor voi pleca la studii in America si sper si eu sa ma stabilesc acolo, doar ca eu vreau in Manhattan.

| hunterr a răspuns (pentru AneeM):

Ce drreacu bai frate, toti coxatii/parlitii pleaca acum cu studiile afara? Chiar asa inteligenta esti?

| AneeM a răspuns (pentru hunterr):

Pentru o persoana olimpica care invata la un liceu de prestigiu cred ca, da. si chiar daca nu in asta se masoara inteligenta, ma rezum la faptul ca macar inteligenta nu se rezuma in critica sau eticheta.

| hunterr a răspuns (pentru AneeM):

Olimpica la ce?

| hunterr a răspuns (pentru AneeM):

Din partea mea au respect doar olimpicii la matematica si putin cei la informatica! In rest, toti ceilalti olimpici sunt decat niste tocilari obositi pentru mine! Si pun pariu ca tu nu esti olimpica la mate!

| AneeM a răspuns (pentru hunterr):

Nu, acum pe bune, asta este o comunitate in care se preupune sa ne ajutam reciproc cu raspunsuri folositoare chiar daca unele subiecte nu ne incanta pe toti si cu multe alegeri nu am fi de acord. Nimeni nu ne impiedica sa expunem parerile si opiniile diferite dar nu sa ne adresam injurii.
Sunt de acord cu tine, prea toti au inceput "eu plec din tara asta, nu am ce face aici" etc., dar eu personal plec pentru ca apoi sa pot ramane in tara in care m-am nascut si sa nu pun capul pe perna sa ma gandesc din ce bani platesc ratele a doua zi. Se stie foarte bine ca sistemul american de invatamant este mult mai bun.

| hunterr a răspuns (pentru AneeM):

Zici asa "Eu anul viitor voi pleca la studii in America si sper si eu SA MA STABILESC ACOLO, doar ca eu vreau in Manhattan." si apoi zici " dar eu personal plec pentru ca apoi sa pot ramane IN TARA IN CARE M_AM NASCUT" Gata! Sunt in ceata! Ai reusit sa ma bagi in ceata! Parca esti din manele, parca esti Jean de la Craiova "Mi-e dor de tine si mie bine" Pai ori te stabilesti acolo, ori ramai in tara in care te-ai nascut? Ce vrei pana la urma?

| AneeM a răspuns (pentru hunterr):

Nu sunt olimpica la mate dar ma rezum la informatica.

| hunterr a răspuns (pentru AneeM):

LA ce te rezumi la informatica? La instalarea Bs-palyer-ului si conectarea pcului la priza? laughing

| AneeM a răspuns (pentru hunterr):

Vreau sa folosesc in tara, ce invat acolo si pentru o perioada trebuie sa ma stabilesc acolo, ca sa am un inceput, o experienta, dar nu vreau sa imi traiesc toata viata acolo.

| AneeM a răspuns (pentru hunterr):

Astea cred ca sunt apogeurile tale la aseasta categorie...

| hunterr a răspuns (pentru AneeM):

"Se stie foarte bine ca sistemul american de invatamant este mult mai bun. " Asta e propaganda americana! De ce nu alegi o univeristate din Germania?

| AneeM a răspuns (pentru hunterr):

Am rude in America si mi-ar fi mult mai usor sa ma adaptez. Sincer, nu cred ca o doar propaganda pentru ca sistemul nostru se bazeaza doar pe retinerea unei cantitati mari de informatie si. atat, pe cand acolo este multa practica iar calitatea cursurilor este mult mai buna.

| hunterr a răspuns (pentru AneeM):

Cursurile ca cursurile...dar sa vezi ce practica o sa faci tu in america ..mama mama! O sa vi rodata maxim de acolo, cu 230 de gang-bang-uri la activ, kilometrajul dat peste cap! Si aici sigur nu e propaganda! E GARANTAT! GARANTAT!

20 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Da, trebuie sa ai pe cineva care sa te invite, plus cineva care sa-ti ofere o slujba.
fara astea nu merita sa incerci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Los Angeles este foarte scump. Depinde de zona, sunt unele zone unde e foarte ieftin. In primul rand ai nevoie de bani, foarte multi, si un plan. Mai ales daca ai 18 ani si singura e mai greu.

| hunterr a răspuns:

Fi atenta fata mea cum faci! Urmezi traaiectoria "Sandra Romain".Iei legatura cu Titus Steel, joci in cateva productii ale lui, el iti pune o pila in Ungaria(acolo treci la nex level) si din Ungaria vei pleca sirect la Los Angeles, probabil cu o mica exala prin Germania! Acesta este drumul cel mai simplu de urmat! Spor!

| AneeM a răspuns:

Da, ai dreptate, mersi ca mi-ai amintit ca daca intri intr-o discutie cu un prost, nu ai cum a castigi pentru ca esti pe "prostia " lui, iar el e cel mai bun la asta. Oricum prostul te priveste de sus si din groapa asa ca nu am ce sa iti cer... O seara placuta si multumesc pentru aceasta conversatie interesanta!

| emmastone1 explică:

Mersi mult de raspunsuri! m-am gandit si eu la chestia asta cu studiile, dar pe langa faptul ca e foarte scump sa studiezi in america m-am documentat si se pare ca trebuie sa semnezi un act prin care le confirmi americanilor ca dupa ce iti termini studiile te intorci acasa.

| emmastone1 explică:

Sper sa intram in spatiul schengen, dar nu stiu ce sa zic despre asta, vom vedea...

| anto2012 a răspuns:

Daca intram in spatiu schengen te vei duce fara nici-o problema in Los Angeles, este adevarat ca vei face un pas major in viata ta, am o prietena foarte buna de familie care este si ea plecata in Australia, pentru ca si-a dorit extraordinar de mult... si na ca acum dorul a cuprins-o si se intoarce. A lasat totul. cand se va intoarce nu va gasi usor un loc de munca, si totusi trebuie sa o faca ca are un copil de intretinut, insa povestile voastre sunt diferite, pentru ca ea a plecat de fapt pentru cineva si acel cineva. nu era cum "era pe calculator". I s-a facut dor de traditiile si sarmalutele noastre. Daca te-ai nascut in Romania, Roman sa fii pana la moarte!