| DeepLooking a întrebat:

In august trebuie sa plec in Italia.As vrea sa plec cu avionul, de preferat wizzair.Ambii parinti vor fi in tara cand voi pleca eu, iar acum mama este in Italia. Voi sta acolo o luna. Pot pleca doar cu o declaratie/procura de la parinti sau trebuie sa fiu insotita de cineva major? Mai este nevoie si de alte acte?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti pleca cu declaratia data de ambii parinti in care vor indica personalul de bord de pe avion ca insotitor. Este prevazut asta in L.248/2005, art.30, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:

d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv.
(5)Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane." Numai bine!

10 răspunsuri:
| SkyHigh a răspuns:

Dacă ai peste 18 ani nu trebuie nimic. În caz că eşti minoră trebuie să fii însoţită de un major.

| geany1997 a răspuns:

Eu am fost in anglia cu avionul cu sora mea...si mama a ramas in tara a trebuit procura si sa fiu insotita de cineva major... apropo eu am 13 ani iar sora mea 23big grin sper ca ti am fost de folos

| geany1997 a răspuns:

App tot cu wizzair am fost si eu

| Bezea a răspuns:

Din cate stiu eu am avut nevoie de declaratie iar persoana "majora" care era cu mine a avut nevoie si de cazierul juridic.(ma rog asta era acum ceva timp)

| PinkDea a răspuns:

Este nevoie de :
-o imputernicire (imputernicirea se face pe numele unei persoane care te insoteste
Imputernicirea se face la notar happy )
-Buletinul/Pasaport(daca nu ai buletin trebuie sa iti faci pasaport )

| sophieLY a răspuns:

Trebuie sa ai buletin (daca ai 14 ani) sau pasaport (daca ai sub 14 ani) si presupun ca daca nu ai buletin trebuie sa ai un insotitor.Iti trebuie imputernicire, atat...
Numai bine!

| Kira22 a răspuns:

Trebuie neaparat sa faci rost de procura.Ti-o zic din propria experienta si si eu cu ai mei am vrut sa mergem in Germania de craciun la matusa mea si tata era in Italia si ai mei nu mi-au facut procura care este culmea ca o luna mai inainte am plecat in turcia cu colegii si ai mei mi-au facut iar o luna mai tarziu au uitat ca eu nu pot sa plec doar cu mama si n-am procura.si nu se putea face daca nu vin amandoi parintii sa faca asa ca eu si mama am mers la arad la o pensiune pana vine tata cu avionul acolo ca sa plecam cu masina pana in Germania ca daca mergi cu amandoi parintii nu iti trebuie procura.(am uitat sa zic ca eu si mama plecam cu autocarul pana in Germania)

| ilovewhenyousmile a răspuns:

Daca esti minora,trebuie sa te duci la compania de unde iti cuperi bilete,si sa platesti o mica taxa pentru insotitor de bord.(insotitorul de bord,vine cu tine peste tot pana te lasa la persoana doritahappy ) Deci iti trebuie declaratia,biletul, si pasaportul, sau buletinul.Si mai intreaba la agentie daca nu esti sigura de ceva.happy

| traceurpkvictor a răspuns:

Daca nu esti major da ar trebui dar mi se pare ca poti sa stai cu niste stuardese asa am facut eu cand am fost plecat in franta sg la un concurs

| DeepLooking explică:

Da,sunt minora, uitasem sa mentionez si asta.(aproape 16 ani)