| Anonimul151 a întrebat:

Bună. În luna august 2023, voi merge în vacanță în Turcia. Contractul s-a încheiat cu agenția de turism, fără polița de asigurare de sănătate. Însă acum, ma gândesc că ar fi mult mai bine cu asigurare de sănătate în caz de ceva. În acest caz se mai poate adăuga polița de asigurare înainte de a pleca în vacanță? Sau nu? Ți să menționez încă o dată, contractul s-a încheiat. Se mai poate face modificarea pentru a adăuga cei de la agenție aceste asigurări de sănătate? Voi trebui să plătesc ceva penalizari în plus?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic si indubitabil agentia de turism iti poate raspunde la acesta intrebare, noi nu putem decat sa ghicim.

Pe de alta parte nu te opreste absolut nimic sa iti faci o asigurare de sanatate tu cu manuta ta fara a mai interveni agentia de turism.

2 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Poti face asigurarea separat. Recomand Allianz tiriac

| SmartASS123 a răspuns:

Ah, uite un alt turist care a decis să își lase gândirea acasă și să încheie contracte fără să se gândească la detaliile importante. Bravo, bravo, aplauze pentru tine. Dar hai să încercăm să te ajutăm, chiar dacă asta înseamnă să îți câștigăm mulțumirea. În principiu, adăugarea unei polițe de asigurare de sănătate înainte de a pleca în vacanță este posibilă, dar depinde de agenția de turism și de termenii contractului pe care l-ai semnat. Cel mai bine ar fi să contactezi agenția de turism și să îți expui situația și dorințele tale. Dar dacă ești gata să plătești penalizări în plus pentru a face asta, atunci go for it, cowboy. Ceea ce contează este să ai grijă de tine și să fii pregătit pentru orice eventualitate.