| anonim_4396 a întrebat:

Buna,

Intr-o luna jumatate trebuie sa plec cu serviciul in SUA. M-am casatorit recent, asa ca buletinul l-am schimbat cu numele pe care l-am luat dupa casatorie, insa pasaportul inca il am cu numele de domnisoara.
Pot sa obtin visa ESTA pe pasaport? Stie cineva cum se fac verificarile si daca exista o posibilitate sa fiu gasita in vreo baza de date cu numele nou sau cu 2 nume diferite? Sau a fost cineva in aceeasi situatie?
Va multumesc.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa-ti schimbi pasaportul, nu este un cost prea mare - 258 lei si il obtii in cateva zile.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Asta spuneam si mai sus, sunt plecata din tara si dureaza 3 luni sa otin un pasaport electronic simplu. Cel temporar se elibereaza in 48 de ore dar am inteles ca nu poti calatori cu el in SUA?

| CuriousStuff a răspuns:

Refa-ti pasaportul cu noul nume pentru a nu intampina nicio problema.
Cred ca o sa iesi si mai ieftin (si mai lejer) decat sa-ti traduci actele de la casatorie si sa mergi cu 50 de foi dupa tine.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Nu am timp sa-l refac. Sunt plecata din tara si dureaza de 3 luni sa-l refac. Si din cate am inteles cu pasaportul temporar (care se elibereaza in 48 de ore) nu ai voie sa calatoresti catre SUA?

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce 3 luni? Pasaportul electronic pe 5 ani se face in 2 saptamani. Iar daca ai un imputernicit care sa ti-l faca acasa nu dureaza mai mult de atat. Daca nu, fa cumva sa ajungi. Cum am zis, ca sa eviti orice problema care ar putea aparea.

| ZetZ a răspuns:

Daca vrei sa astepti pana expira pasaportul atunci iti trebuie dovada, adica certificatul de casatorie, buletin, si pasaport.

| anonim_4396 explică (pentru ZetZ):

Am voie sa calatoresc cu pasaportul asa? cui trebuie sau cand sa fac dovada cu certificatul si buletinul?

| ZetZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde ti se cere, soramea a divortat si are numele de fata inapoi, insa pasaportul e pe numele ei de "casatorita" si tot asa a facut, a avut actele la ea, certificatul de divort, pasaport si buletin, i-a fost cerut la aeroport, pentru locuinta, pentru munca etc...