| LuiLulubell a întrebat:

Iubitul meu este in Elvetia si are o cartela a unei retele telefonice din tara respectiva. Daca eu il sun sau ii trimit mesaje din Romania, ii va lua din credit si lui?

8 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Nu stiu cum e in Elvetia, dar in unele tari, cel care primeste telefoane/mesaje plateste si el.

| Christian1 a răspuns:

Buna!
Binenteles ca nu-i va lua din credit, daca tu il suni, ori ii trimiti mesaje. Daca tu ai minute internationale ori credit indeajuns pentru mesaje.

| LuiLulubell explică (pentru Christian1):

Multumesc frumos, cineva imi spunea ca ii ia si lui din credit si eram nelamurita.

| suntserios a răspuns (pentru LuiLulubell):

Credit ii ia doar daca se afla in roamning. atat timp ca e in elvetia si foloseste un operator de telefonie din acea tara nu i se ia nimic

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Știi tu sigur lucrul ăsta? ai citit toate planurile tarifare ale tuturor operatorilor GSM din Elveția?
Nu zic, e posibil să ai dreptate, dar la fel de bine se poate să te înșeli.
De pildă, știu sigur că în SUA și Canada plătești și dacă ești chemat de pe telefoane din străinătate. Din păcate, pentru Elveția nu știu nimic SIGUR.

| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

Din cate stiu eu in UE sunt niste protocoale destul de standardizate, deci teoretic nu ar trebui sa plateasca. Dar asa e ai dreptate pana nu citesc in detaliu planurile tarifare nu pot fi sigur 100%

| LuiLulubell explică (pentru suntserios):

Din cate stiu eu Elvetia nu se afla in UE.Are un plan tarifar special, nu se regaseste in lista tarilor care apelandu-le poti folosi minutele internationale din extraoptinea detinuta in functie de retea.Am fost la un sediu Orange si asa mi s-a spus, dar nu stiu planurile tarifare in retelele din Elvetia

| suntserios a răspuns (pentru LuiLulubell):

Da corect, greseala mea...