|

Buna m-ar interesa in Moldova, o lista cu paduri atinse de om, nu paduri virgine. Unde nu exista animale periculoase, unde se poate merge fara stres pe potecile pregatite si colindate deja de catva timp.

O lista daca se poate!?

5 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

- Parcul National Ceahlau
- Parcul Natural Putna - jud. Vrancea
- Parcul Natural Vanatori - jud. Neamt
- Padurea Brates - jud. Neamt
- padurile de pe Valea Uzului (dar acolo sunt ursi, asa ca s-ar putea sa nu-ti placa) - jud. Bacau/Harghita
- Padurea Tudora - jud. Botosani

4 răspunsuri:
| a răspuns:

Defineste "animale periculoase". Ca idee generala, nici un animal din lumea asta nu ataca omul, daca nu este provocat. Sunt doua exceptii notabile, care vad omul ca sursa de hrana si il vaneaza, dar nu este cazul sa-ti faci probleme, nu traiesc in padurile din Moldova. Este vorba de leopard si de ursul polar.

Un alt aspect al problemei: tu chiar crezi ca mai exista paduri "virgine" in tara asta? La cat s-a taiat in ultimii 25 de ani, m-as mira sa mai existe vreuna "neatinsa".

Si a treia clarificare necesara: in ce zona din Moldova, mai exact? Nu de alta, dar intre Galati si Botosani (orase aflate, cat de cat la extremitatile Moldovei) sunt 350 de kilometri.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică:

Multumesc da nu m-ai ajutat deloc

| a răspuns (pentru Andreea0999):

Nu am cum sa te ajut, daca nu stiu ce vrei!
Iti pot povesti despre 2 paduri din Vrancea si tu stai la Dorohoi. Ce faci, calatoresti 300 de kilometri, ca sa te plimbi prin padure?

| explică (pentru JackR):

Nu dar nu conteaza unde stau tu spune-mi