| Sidau_Denisa_1985 a întrebat:

Merg pentru prima data cu avionul si am o nelamurire in legatura cu lucrurile pe care pot sa le iau cu mine. Nu stiu sigur ce machiaje si care sunt condițiile in care trebuie puse machiajele astfel incat sa nu am nicio problema. Spre exemplu paletele de farduri. Acestea pot fi puse in trollerul mic sau in bagajul de mana? As fi recunoscătoare pentru orice răspuns detaliat!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Fardurile le poți pune unde vrei. Preferabil în bagajul de mână, dacă nu vrei să te trezești cu toate hainele „fardate"...
Lichidele (dar și gelurile, sau alte produse cu aspect semisolid) pot fi luate la bord numai dacă se află în recipiente de maximum 100 ml, și în cantitate totală maximă de 1 l, ambalate într-o pungă de plastic de 1 litru, transparentă și resigilabilă, cu dimensiunea de 20 × 20 cm. Bagajul va fi verificat la aeroport.
N-ai voie cu arme, foarfeci, pile (nici de unghii!), produse otrăvitoare, corozive, petarde, explozibili etc.

| Sonia822 a răspuns:

Fardurile merg puse oriunde, sa nu aveti insa lichide. Gel dus, parfum, fixativ, apa, pasta dinti, sampon, in flacoane mai mari de 100 ml. Mie mi-au aruncat fixativul si parfumul, aveam de ales intre ele si avion. Gasiti in hipermarket gata ambalate, cantitati mici, tip mostra, special pentru avion.Nici apa imbuteliata. Conteaza si dimensiunea bagajului de mana, fiecare companie are conditiile pe site. Bagajul de cala sa-l impachetati bine cu folie alimentara, ca sa nu va dispara nimic, dar si pentru a-l proteja, pentru ca la imbarcare si debarcare va fi efectiv aruncat pe jos, uneori de la inaltime. Sunt si in aeroport zone unde vi-l impacheteaza un dispozitiv in folie, dar costa. Dupa ce sigur nu mai bagati nimic in el, sigilati-l cu 1-2 tuburi de folie transparenta alimentara. Sau luati-le la dv si ambalati acolo. Intrati pe site-ul companiei cu care zburati, pentru ca sunt acolo trecute conditiile, Ce dimensiune sa aiba bagajul de mana, cu aproximaie, ce greutate sa aiba pentru a nu plati in plus. Va scaneaza bagajul de mana, si in functie de ce vede pe scaner, vi-l desface si il ia la mana, verifica fiecare produs individual, daca are aspect metalic, sau scannerul nu arata ce e intr-o anumita cutie. Daca purtati adidasi, luati in calcul ca va descalta inainte sa va treaca prin scanner. Am vazut calatori cu gauri in sosete, sau sosete murdare. Dupa ce treceti de zona de control, intrati intr-o zona de unde va puteti cumpara apa la suprapret.