| ines a întrebat:

Buna nu stiti pentru minor care are anplinit 16 ani si vrea sa calatoreasca an U. E ai trebuie Pasaport sau se poate doar cu C. I Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Petronela a răspuns:

Buna! Depinde de situatie ca de exemplu poti calatori fara pasaport daca ai procura parintilor sau a unui tutore dar daca nu ai aceasta procura atunci iti trebuie neaparat pasaport

9 răspunsuri:
| afrodita17 a răspuns:

Un minor poate calatori oriunde in U. E. doar cu buletinul, insa are nevoie de o procura de la parinti sau de la cel in tutela cui se afla acel minor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate si fara pasaportwinking

| Blue_2910 a răspuns:

Din cate stiu oricine poate calatori cu C. I. dar este de prefarat sa aiba si un pasaport (in cazul in care pierzi pasaportul te poti intoarce in tara cu cartea de identitate).

| Jane a răspuns:

Daca mergi cu ambii parinti si calatoresti numai in UE, atunci nu iti trebuie decat cartea de identitate. Insa, daca mergi singur sau numai cu un singur parinte, atunci ai nevoie de o procura de la parinti (sau numai de la cel care nu e cu tine) pentru a putea pleca. Sper ca ti-am fost de ajutor!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ca un minor sa iasa din tara are nevoie ca parintii sa dea o declaratie pe proprie raspundere, autentificata de un notar public, prin care sunt de acord cu plecarea minorului in strainatate si indica un insotitor major. In tarile UE se poate calatori si numai cu cartea de identitate. Numai bine!

| ines explică:

Va multumesc la toti pentru ajutor am gasit la Politia de Frontiera si am gasit dar totusi nu anteleg de ce firma Atlassib ma bate la cap ca trebuie Pasaport da aveti dreptate de procura.

| adriangabor92 a răspuns:

Trebuie pasaport

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum trei ani, pentru minor ( 17 ani!):
-pasaport ( obligatoriu )
-declaratii de la parinti ( la notariat ) in ea se specifica unde va calatorii, unde va sta pe perioada respectiva si persoana care il va primi acolo
-declaratie notariala a celor care il vor gazdui ( daca imi aduc bine aminte, a trecut si pe la ambasada )
-declaratie la aeroport pentru luarea in custodie pe perioada transportului, cu obligatia companiei aeriene sa fie predat persoanei indicate in acte
-la destinatie a fost predat persoanei desemnate, deci n-a putut pleca singur de pe aeroport
Legile nu s-au schimbat... In principiu minorul nu poate calatorii singur. Este minor. Actele facute la aeroport cu reprezentatii companiei aeriene ( contra cost ) au reprezentat practic incredintarea tutelei pe perioada zborului pina la predare persoanei desemnate. In cazul ca persona nu venea la aeroport, ei aveau obligatia sa se ocupe de el, sa-l aduca inapoi in tara sa sa mi-l predea. Orice se intimpla cu el in acest timp, erau responsabili!
Ce a raspuns -PeTrO - este o ineptie!
( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 17 ani imi mai trebuie procura