| anonim_4396 a întrebat:

pe traseul pitesti -sibiu-manatirea prislop ce se mai poate vizita(manastiri,muzee, etc) stie cineva? si o zona unde se poate pune cortul?

1 răspuns:
| Sonnia a răspuns:

Eu iti pot spune ce poti face de indata ce treci de Sebes, la mine in judet, in Hunedoara: Muzeul Aurel Vlaicu (in loc. cu acelasi nume), din Orastie poti merge la cetatile dacice, atat la Sarmizegetusa Regia, cat si Traiana (la Regia poti campa linistita cu cortul), apoi banuiesc ca o iei prin Simeria, Hateg, si ajungi la Prislop. Ar fi interesant daca macar la intoarcere ai merge la Muzeul dinozaurilor din Hateg sau sa vezi Rezervatia de zimbri. Poti, de asemenea, sa tragi o fuga din Simeria si pana la Deva sa vezi Cetatea Devei si orasul, e frumos. Vacanta placuta!