| TheThingThatShouldNotBe a întrebat:

poate sa imi explice cineva cum sta treaba cu vizele de calatorie? As vrea sa plec intr-o tara unde viza se poate acorda doar pentru maxim 90 de zile, insa eu as vrea sa stau mai mult (probabil undeva intre 6 si 12 luni). Cum pot face asta? Pot pur si simplu plati viza de 90 de zile si inainte sa expira sa mai iau una direct de acolo din tara? (si ca veni vorba, de unde se iau vizele? se pot lua de la ambasada tarii respective? sau poate din aeroport?)
Scuzati intrebarile de incepator happy

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de tara in care te duci
pentru unele tari se ia viza de la ambasada, pentru altele din aeroport.

sunt fel si fel de vize... tu probabil nu vei avea nevoie de aia de turist daca vreo sa stai mai mult de 3 luni.

gasesti toare informatiile pe siteul mae, pe pagina dedicata tarii respective

| mihai69 a răspuns:

Cel mai simplu este să iei legătura cu ambasada acelei țări în România și să le soliciți detalii pe această temă. Ei sunt cei mai în măsură să ofere informații la obiect și clare.