| viorella111122 a întrebat:

Acum 2 luni am achitat avansul pentru o excursie, de curand am luat hotararea de a nu mai merge.
Am vorbit cu reprezentantul grupului si mi s-a spus ca trebuie sa platesc 30% penalizari pentru ca am renuntat cu 1 luna inainte de a pleca in excursie.
Avansul meu este 30% din pachet.
Penalizarile in ce constau: in pierderea avansului sau in a plati iar 30% firmei?
Multumesc!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai semnat un contract(acord) citeste acolo prevederile si conditiile in care se renunta la excursie. Daca nu ai semnat nimic este cam mult 30%.

| mihai69 a răspuns:

Dacă am înțeles povestea bine, ai pierdut avansul.
Cere (și citește spre lămurire deplină) contractul firmei de turism.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Depinde daca e bun motivul de a nu da si cei 70%? sunt afacerile tale, cel mai bine du-te in excursie

| pietrean a răspuns:

Pierzi avansul!
Contractele sunt facute diferit, dar toate au prinse clauze:rezervele modidicate nu mai beneficiaza de EB, nu se pot schimba numele turistilor(se considera anulare a rezervarii initiale), o noapte penalizare pentru anulari facute cu mai putin de 4 zile in sezon, 100% penalizare pentru neprezentarea turistului la hotel pentru ckeck-in la data stabilita, etc.
Sunt sigura, ca tu pierzi doar acei 30%,dati ca avans,daca asa prevede contractul.Dar totusi,cere contractul(mai bine o copie, ca sa ceri si parerea unui alt agent de turism), ca sa vezi cu ochii tai, daca este acesta procentul de penalizare, in cazul rezilierii excursiei tale.

| viorella111122 explică (pentru pietrean):

In contract sicrie 30% penalizare daca renunt cu 1 lina inainte de plecare.

| pietrean a răspuns (pentru viorella111122):

Deci,ai pierdut avansul, care reprezenta cei 30% din valoarea pachetului turistic.Atat!
Ghinionisto! Chiar nu aveai cum,sa mergi totusi in excursie,ca sa nu pierzi banii? Mai ales acum,cand se fac atat de greu!
Nu ai discutata, daca ar putea sa mearga altcineva in locul tau, in eventualitatea ca ai gasi pe cineva? Asta se mai poate aranja, cu schimbatul numelui, daca agentul de turism este unul serios!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doua variante : ori pierzi cei 30% din pachet( pe care i-ai platit deja), ori pierzi 30% din avansul (de 30%din pachet)pe care l-ai dat deja. Trebuie sa citesti in contract, pentru a fi sigur. In niciun caz nu trebuie sa platesti ceva in plus.

| pietrean a răspuns (pentru anonim_4396):

In fond este o singura varianta:30% din pachet(avansul), sau 30% avans(din pachetul de servicii), sunt unul si acelasi lucru!
Aceeasi Marie, cu alta palarie!

| secretlove2014 a răspuns:

Pai iti opresc aia 30 %care i ai dat deja, nu trebuie sa le mai dai alti!