| roxyandreea a întrebat:

Buna seara, am o mare curiozitate. Saptamana viitoare fac prima mea iesire din tara, implicit si prima calatorie cu avionul. Zborul va fi efectuat cu TAP Portugal si la intoarcere cu Lufthansa. Pe bilet imi scrie ca am inclus un bagaj de cala ( max 23 kg ) si un bagaj de mana 55x40x20 de max 8 kg. Totodata imi mentioneaza ceva si de lichide, sa fie puse intr-o punguta transparenta, recipientele sa nu cantareasca mai mult de 100 ml.
Intrebarea mai exacta este: aceasta regula cu punguta transparenta si cu recipiente de maxim 100 ml se aplica inclusiv bagajului de cala? Daca eu nu imi pun nimic de tipul lichid in bagajul de mana si le pun doar in cel de cala mai trebuie sa respect acele instructiuni? Daca recipientul are o capacitate de 105 mililitri si in el mai are doar 50 ml de lichid este permis? sau se va considera ca depaseste cei 100 ml chiar daca el este pe jumatate plin? Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Treaba cu lichidele e doar la bagajul de mana.

si nu te lasa cu recipente mai mari de 100 ml indiferent daca sunt sau nu pline

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Regula cu lichidele se aplica NUMAI la bagajul de mana, deci nu mai fac alte calcule cu sticle pe jumatate goale.