| Herr a întrebat:

Buna seara,

As dori si eu niste informatii cu privire la o eventuala vacanta de un weekend in afara tarii. As vrea sa ma duc in Bulgaria timp de 3 zile (Vineri, Sambata, Duminica).
De ce am nevoie? Din ce m-am interesat pe internet, cetatenii romani pot calatori in celelalte tari membre ale Uniunii Europene pe baza de buletin. Este adevarat?
Daca nu este asa, de ce alte acte am nevoie pentru a imi face un pasaport si cum se face acest lucru?
Precizez faptul ca sunt minur, in curand fac 17 ani.

Dau funda, multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ai voie in spatiul uniunii europene sa circuli doar cu buletinul. tu fiind minor mai ai nevoie de acceptul in scris al ambilor parinti (daca nu cumva calatoresti cu ei) la un notar si un insotitor major

1 răspuns:
| epurasu a răspuns:

I-ti dau eu o idee! pentru 3 zile asa cum i-ti doresti la sfarsitul lunii noiembrie si inceput de decembrie zilele de vineri,sambata, duminica Targ de Craciun la BUDAPESTA, VIENA, PRAGA, BRATISLAVA--sau --
Perioada: 28-30 noiembrie
Durata: 3 zile

Servicii incluse:
- transport microbus,
- cazare 2 nopţi Praga, hotel 4**** cu mic dejun,
- vizită Praga, Dresda, Bratislava.
- ghid şi asistenţă turistică din partea firmei.

Tarif: 170 eur/pers
Eu am fost de 2 ori cred ca merg si anul acesta pentru DREZDA anii trecuti nu era inclus acest oras din Germania.
Tu fiind minor mai ai nevoie de acceptul in scris al ambilor parinti (daca nu cumva calatoresti cu ei) la un notar si un insotitor major.