| CoconutPete a întrebat:

Bună seara.
Pe data de 4 decembrie as dori sa fac o călătorie de o zi de la București la Turtucaia (Bulgaroa). Sunt Nevaccinat. Întrebarea mea este dacă pot trece normal granița în BG și înapoi, fără certificate, carantina și alte din astea? Cel mult as fi dispus la un test din acela ieftin.

Multumesc.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te aventura nicaieri nu te vor lasa fara certificat verde fara sa fi vaccinat, ce mult ai fi dispus la un test ieftin, nu există test ieftin, costa cel putin 300 lei. Si sa faci calatorie doar pentru o zi nu merită bani aruncati timp pierdut ca sa ce, sa stai in carantină 14 zile la intoarcere acasa?

| DidiPuscariasu3 a răspuns:

Buna seara. Din pacate nu cred ca mai este posibila calatoria in si inapoi din Bulgaria (sau in alte tari UE de alt fel) fara vaccin verde, carantina etc., si va explic si de ce.

Anul acesta, respectiv aproape de finalul lunii august, am fost timp de o saptamana, alaturi de cateva cunostinte, am mers cu autocarul, alaturi de alte persoane care nu erau din grupul nostru (printr-o agentie de turism) pana in Bulgaria (bine, a trebuit sa schimbam de 3 ori mijlocul de transport. Unul din autocare ne-a dus pana in Bacau daca nu ma insel, dupa al doilea autocar din Bacau la Varna si din Varna ne-au luat partnerii bulgari ai firmei respective cu un microbuz la Sunny Beach, aproape de Nessebar, unde se duceau muuuuuulti romani).

In fine, inainte de plecare am aflat ca nu se mai putea intra sau iesi din tara fara test PCR, astfel cerusem un test PCR de la hotel. Ni s-a facut, in cateva zile am primit testul etc si la granita era beleaua. Cei care nu facusera test PCR au fost dati jos din autocar si au trebuit sa astepte la granita sa li se faca test PCR acolo, sa vina rezultatele si au fost introdusi si in baza de date de catre DSP, pe urma cand ajungeau acasa sa stea 2 zile in carantina.

Cateva zile dupa ce ne-am intors in tara, am citit ca Bulgaria dupa 1 septembrie nu mai oferea accesul persoanelor fara test PCR negativ sau vaccin intrucat intrase in stare galbena spre rosu.

Acum nu cred ca s-au mai schimbat lucrurile, daca v-ati fi facut vaccinul mai din timp si ati fi primit certificatul cred ca ati mai fi avut o sansa de a intra, dar nu stiu sigur. Recomandabil ar fi sa va interesati din surse oficiale, poate exista o cale, doar v-am spus experienta mea norocoasa laughing)

| DidiPuscariasu3 a răspuns (pentru DidiPuscariasu3):

2 saptamani in carantina, m-am autocorectat