| Ionmaria12 a întrebat:

Buna seara.
Stiti cumva daca pot pleca acasa din Cipru cu buletinul expirat?
Buletinul mi-a expirat in noiembrie si merg sa il fac.
Pot intra fara foaie de drum?
Multumesc
Dau funda

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Valabilitatea cartii de identitate, care a expirat pe perioada starii de alerta, a fost prelungita pe toata perioada acesteia si inca 90 de zile dupa incetare, conform art.4, alin.(5) din L.55/2020, citez:
"(5) Valabilitatea documentelor eliberate de instituțiile și autoritățile publice, precum și de entitățile private autorizate conform legii se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări."
Asa fiind te poti reintoarce in tara linistit, avand in vedere ca inca suntem in stare de alerta.

| Ionmaria12 explică (pentru Ioandelasal):

De unde ai gasit asta?
Imi poti da un link

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionmaria12):

Chiar nu mi-ai citit atent raspunsul?
Ti-am indicat legea, articoul si aliniatul din lege, ti l-am citat, ce nevoie ai de link? Cauta pe internet si o sa gasesti legea.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti merge cu buletinul expirat doar pana la vama, ca mai departe nu ai cum sa treci, fiindca nu ai nici un act de identitate valabil.
Asta este o cerinta obligatorie si eliminatorie, neputand fii negociata sau ignorata sau schimbata cu un bilet de voie, scris de parinti.
Mergi de urgenta la Politie sa-ti faci buletin, ca si asa esti pasibila de amenda, fiindca ai trecut peste termenul admis, de expirare (90 zile).

| Ionmaria12 explică (pentru Violleta2022):

Pai o sa mere cu mama pana in Romania cu ceest scop plec ca nu am putut pleca inainte ca am fost in carantina

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti trece granita cu act de identitate expirat.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu ai pasaport?

| Ionmaria12 explică (pentru CodrutElian1990):

Nu dar nu cred ca ar fi problema daca plec cu mama ca trebuie sa fac buletinul de 18 ani

| dinaprilie a răspuns:

Buna, din cate stiu eu, daca poti sa treci toate granitele ( cu auto ) din cipru pana in Romania sau granita ( cu avionul ) din cipru catre Romania atunci in Romania poti cere la intrarea in tara o "derogare". Verifica totusi la telefon cu Ambasada romaniei acest lucru.

| NunuNini a răspuns:

La ce spui tu "foaie de drum"?