| irina202333 a întrebat:

Stie cineva care e treaba cu trenurile RE? Vad ca au cam acelasi traseu ca Regio Transul(care nu mai functioneaza). Dar ma intereseaza ca pret si ce fel de trenuri sunt. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

"La trenul Regio Express veţi găsi o viteză minimă de 35 de kilometri pe oră, nu va opri în toate staţiile ca actualele trenuri personale. Serviciul de clasa I este obligatoriu. Noi vom promova un tarif pentru noua categorie de trenuri interegio renunţând la vechile tarife de tren rapid, respectiv la vechile tarife de tren accelerat."
Sursa: http://www.realitatea.net/......83834.html

| labrador039 a răspuns:

Exista 2 ranguri mari si late care mai ruleaza inca la CFR.

Regio (fostul Personal)
InterRegio(combinatie Rapid + Accelerat)

Regio Express sau RE inseamna un tren InterRegio tarifat ca Regio. Adica e tren rapid (stationari putine) dar costa ca un tren personal.