| DiyanAndorea a întrebat:

Buna!

Stie cineva japoneza? Sau a fost cineva in Japonia? De mult sunt pasionata de tara si cultura, poate si datorita anime urilor laughing) am incercat sa invat alfabetul hiragana, dar sincer e f greu de retinut, mai ales ca nu am timp sa repet zilnic. Oricum, sper sa invat cat de cat, macar cat sa inteleg ce se spune. Deocamdata stiu doar cateva expresii laughing

Deeci, as vrea sa imi spuneti experientele voastre in Japonia sau metode dupa care ati invatat aceasta limba. Sper sa ajung si eu candva acolo, mai ales la temple. happy

Dau fundita norocosului cunoscator al acestei regiuni laughing)

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Eu isi spun cum eu invat limbi straine
descarca seriale, filme in japoneza cu sub in romana si repeta fiecare 3 minute de 3 ori
citeste mult
invata 2, 3 cuvinte
conjuga verbe, creaza cu verbe propoziti
asculta muzica japoneza cu versuri traduse in lb romana
scrie intr-un jurnal cuvintele noi
vorbeste cu nativi, integreazate intr-o comunitate japoneza
vezi comunitati, site urii etc
poti sa inveti daca vrei poti, incepe cu primele 1000 cuvinte https://www.memrise.com/......ith-audio/
https://www.coscom.co.jp/japaneseverb/verblist.html
in 6 luni vei vedea diferenta, 2, 3 ore pe zi

5 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Oppai

| ziftode a răspuns:

Poti sa cauti cursuri, am inteles ca nu e chiar grea, dar iti trebuie instructor, in plus daca nu te doare (mers in Japonia, necesitate reala cum ar fi de ex. job) progresezi numai din vointa si aici depinde cata ai!

| Claxon987 a răspuns:

Facultatea de Limbi si Literaturi Straine

| Pavlov_Manu_1990 a răspuns:

Dude si eu invat incearca sa scrii pe un caiet morele adica literele japoneze si scriele de mai multe ori pana le retii dupa aia dupa ce stii orice semn si ce grup de litere asa o sa poti citi si cu goagleul nostru cel de toate zilili traduci si gata cel putin asa e stilul meu de invatare. Sper ca ti-a fost de ajutor ce ti-am zis paa ☺☺

| AbaraiRenji a răspuns:

Hello! Si eu sunt pasionata de Japonia tot datorata lumii anime,am ajuns sa ador cultura si chiar ma duc la facultate pe Japoneza-Engleza. Eu am primit niste materiale de la un var de-al meu pentru japoneza dar pentru ca am bac, nu am timp sa le studiez :")
Dar oricum o voi studia daca intru la facultate ^^ E cam greu s-o studiezi singura pentru ca e o limba complexa si ai nevoie de multe explicatii, deci recomand cursuri daca iti doresti s-o inveti si, nu stiu, sa devii ceva din asta, pentru ca eu asta vreau rolling on the floor Sooo mult succes! ^^