| maphiotul a întrebat:

Buna,stiti un restaurant in Budapesta unde se mananca foarte bine dar si la pret bun destul de ieftin?

27 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In Budapesta gasesti o gramada de restaurante mai mici, unde poti servi mancare buna, la pret decent. happy

| maphiotul explică (pentru Bula):

Pai da.de aia am intrebat poate stiti careva unu la care ati fost.sa nu caut la toate

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

Gasesti asemenea restaurante aproape in fiecare strada.
Cauta in zone care nu sunt chiar ultracentrale sau nu in apropierea monumentelor istorice arhi cunoscute.
Eu gasesc totdeauna unde sa mananc in maxim jumat de ora de mers pe jos...winking

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc gabi.aici chiar m-am uitat ieri.dar sunt doar restaurante scumpe, m-am uitat in meniu.cautam ceva la preturi mai bune.nu ma intereseaza sa fie lux

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru maphiotul):

Noh, esti in capitala, la ce te poti astepta? Sfatul meu - eu asa am reusit sa maninc la Lugano mai ieftin ca in Bucuresti si de o mie de ori mai bun, nu mai zic ca intr-o locatie unde aveau poze pe perete ca ii vizitasera Stallone, Schwartzenegger, si altii (nu glumesc, mi-a picat fata cand am vazut alea, ca de afara arata fix ca o bomba de-asta de la noi, o baraca mai mare din tabla) - ia si intreaba un taximetrist.

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu ungureste si ungurii nu prea stiu engleza laughing
O sa opresc pe m3 la km 60 probabil.cum ziceai, capitalele sunt scumpe

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

In Ungaria poti vorbi engleza /germana cu tinerii din orase, iar varstnicii inteleg limba rusa.
Daca esti in trecere, atunci poti manca foarte bine in restaurantele de la sate sau in orase mai mici.

| maphiotul explică (pentru Bula):

Pai da, o sa opresc undeva pe drum.renunt sa mananc in budapesta ca nu dau 20-30€ pe o mancare

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

Aplicatia de google translate stie binemerci sa traduca vocea
din romana direct in ungureste si invers
iar daca nu ai internet, atunci poti downloada orice limba de la primul free wifi

| maphiotul explică (pentru Brizbriz):

Da? nu o am.e bine de ştiut
O sa o downloadez acum

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

Poti manca bine si la 3-4000 Forinti (8-10 euro).
Pofta buna!

P.S.
Sa-mi scrii cum te-ai descurcat!winking

| maphiotul explică (pentru Bula):

O sa-ti scriu laughing
Marti plec
8-10 € e ok, dar sigur nu gasesc in budapesta la pretul asta doar fast food si vreau ceva traditional

| maphiotul explică (pentru Brizbriz):

Pfaii tare e aplicatiahappy
Credeam ca merge doar in scris ca si pe site dar poti si vorbi.
Super.
Trebuie sa iti fac o cinste cand ne intalnimlaughing

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

blushing

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

Multe fast food-uri sunt mai scumpe (cele occidentale).
Gasesti si "fast food"-uri unguresti bune, unde nu poti manca tot ce primesti de 10 euro (4000Forinti). happy Doar trebuie sa cauti putin...

| maphiotul explică (pentru Bula):

Te cred.dar eu nu ca nu am ce manca, ca pot pune de acasa snitele sau sandwichuri.dar vreau sa mananc ceva unguresc, nu fast food.gen gulash, rața pe varza, budapestan.ei au bucatarie foarte buna

| maphiotul explică (pentru Bula):

Si nici nu prea am timp sa caut putin, o sa fiu in trecere am drum lung de facut
De aia am intrebat, poate ati cautat voi careva prin budapesta

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

Eu am gasit mai multe semi-restaurante-autoservire unde am mancat 2-3 feluri de portii mari, la preturi ridicol de mici (in localuri asemanatoare "Gospodine"-lor de la noi) sau in carciumi satesti.
Servesc niste portii atat de mari, incat abia le poti manca.
Trebuie doar sa cauti un pic si nu mori de foame, nici cu bani putini...winking

| maphiotul explică (pentru Bula):

Da,stiu.
Ca am mancat multi ani saptamanal in Ungaria
Dar ca am mancat doar la restaurantele de pe autostrada
Ma gandeam ca stie careva si in budapesta, ca am de intrat prin oraş
Ceva bun si la preturi bune, nu exorbitante

| Iote a răspuns (pentru maphiotul):

Ma uitam sa vad unde mananca lumea in Budapesta.
Daca vrei numaidecat restaurant, platesti. Ce inseamna sa mananci foarte bine? Adica foarte mult?
Noi am nimerit din intamplare un mic local pe strada Rákóczi unde aveau doar mancare traditionala. Voiam ceva cunoscut ca nu stiam ce sa cer. Dar numai aratand cu degetul am nimerit bine. O portie pentru o persoana (nu iti spun cati am fost happy ) a costat in jur de 1200 forinti.
Drum bun!

| maphiotul explică (pentru Iote):

Exact asa ceva caut.nu stii adresa sau cum i zice?
Nu, nu vreau sa mananc mult vreau sa mananc ceva bun, traditional
Chiar pe racoczi mi-ar place

| maphiotul explică (pentru Bula):

Am mancat super bine pe m3 satu mare-budapesta la km 60. e pe ambele sensuri exact la acelasi kilometru.
Pret fix 13€/persoana bufet suedez foarte multe feluri de mancare.
Deserturi, sucuri, apa, salate totul inclus in acest pret
Recomand la toata lumea

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

Sa-ti fie de bine, si alta data!winking

| maphiotul explică (pentru Bula):

Da,multumesc

| Blueeyy a răspuns:

McDonalds

| maphiotul explică (pentru Blueeyy):

,,dar sigur nu gasesc in budapesta la pretul asta doar fast food si vreau ceva traditional"
Tocmai am scris asta