| anonim_4396 a întrebat:

Sunt Daniel, am o problema. Nu am viza dar am un prieten din America care vrea sa ma ajute sa fac o vizita acolo. Cum as putea primi viza in afara de a imi face eu viza. Se poateca el sa vina in Romania si sa ma ajute de aici? Este mai usor si sa plec deodata cu el?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, ai nevoie de viza. Viza se solicita la ambasada. Actele le poti depune online, dar pentru interviu trebuie sa mergi personal. In mare parte iti trebuie un maldar de acte. Trebuie sa dovedesti ca ai legaturi stranse cu tara ta si ca nu vrei sa ramai in SUA.

Actele pot avea si exceptii. Acum depinde la cine mergi in sua pentru ca eu am ajuns de 5x in sua cu viza de turist si mereu am avut acte lipsa. Dar a tras mult numele celor la care am mers.

Sa uiti de asta daca persoana la care mergi nu este vreun businessman de succes in SUA.

Vezi aici. Sunt mai multe categorii de viza. http://romania.usembassy.gov/vize/

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aplici frumos pentru viza, te duci la ambasada la interviu si aia e.

Poate sa vina si jumatate de America, daca nu ai viza luata tot nu poti pleca.

| K0sti a răspuns:

Nu mai visa!

| suntserios a răspuns (pentru K0sti):

O zici si tu de parca ar fi fizica nucleara obtinerea vizei de SUA

| K0sti a răspuns (pentru suntserios):

Viza nu, dar "visa" da! Bine, acum a retificat, e scris corect!

| suntserios a răspuns (pentru K0sti):

Aaaaa