| LaviniaT a întrebat:

Buna sunt din Timisoara si pe 16 aprilie am fost in plimbare prin tara, am ajuns in Drobeta Turnu Severin, am vazut ceva din Dunare si am fost sa vedem vestita comuna de palate Buzescu, e foarte frumos, trebuie vazuta.Am facut traseul Timisoara-Alexandria, a fost frumos.Acum i-mi doresc foarte mult sa vad Bucurestiul.Va rog, cei care sunteti din capitala spuneti-mi ce trebuie vazut la voi, m-am informat eu de pe net, dar as vrea si parerile voastre. Sper ca in aceasta vara sa ajung in capitala.Va pup.

Răspuns Câştigător
| Laluu a răspuns:

Poti vizita:
Teatrul Odeon
Teatrul Odeon, unul dintre cele mai reprezentative teatre din Bucuresti, a fost fondat in 1946, sub numele de Teatrul Muncitoresc CFR Giulesti. Sala Majestic a fost inaugurata in 1974, fiind una dintre cele mai elegante sali de teatru din Bucuresti si singura din Europa cu tavan glisant.

In anul 1990 Teatrul Giulesti isi schimba numele in Teatrul Odeon.

Este un teatru de repertoriu, cu o echipa stabila de 42 de actori, 2 regizori si 2 scenografi. Are o scena a l`italienne si o capacitate a salii de 300 de locuri.

De-a lungul timpului a participat la numeroase turnee si festivaluri internationale: in Marea Britanie cu spectacolul Richard III de Shakespeare, regia Mihai Maniutiu (1994), la Bratislava, Slovacia cu spectacolul Barbierul din Sevilla de Beaumarchais, regia Dinu Cernescu (1996), la Oldenburg, Germania (1996) cu La Tiganci, regia Alexander Hausvater, la Berlin (1999) si Hanovra (2000) cu spectacolul Saragosa – 66 de zile dupa Jan Potocki, regia Alexandru Dabija (1999), la Cairo, Egipt, cu spectacolul Teatru seminar dupa Petre Tutea, regia Dragos Galgotiu, la Berlin cu spectacolul Fratii de Sebastian Barry, regia Alexandru Dabija (2001), in Canada cu spectacolul Cumetrele de Michel Tremblay, regia Petre Bokor (2001).

In 2003 De ce fierbe copilul in mamaliga dupa Aglaja Veteranyi, regia Radu Afrim, a participat la Journees Theatrales de Carthage, in Tunisia, iar in 2004 la Bienala de la Wiesbaden, Germania.

In 2006, joi.megaJoy a fost prezentat in Ungaria, la Budapesta si Debrecen, iar Portretul lui Dorian Gray la Bruxelles, Belgia.

In 2007, Un tango mas a fost invitat la Ierusalim, in cadrul Targului International de Carte

MAI POTI VIZITA:
Casa Poporului
Situata in partea centrala a Bucurestiului (in sectorul 5), Casa Poporului (Palatul Parlamentului) este pe locul care astazi se cheama Dealul Arsenalului, incadrat de strada Izvor la vest si nord-vest, Bulevardul Natiunile Unite spre nord, Bulevardul Libertatii la est si Calea 13 Septembrie la sud.

Dealul pe care se afla astazi Palatul Parlamentului este in general o creatie a naturii, avand o inaltime initiala de 18 m, dar partea dinspre Bulevardul Libertatii este inaltata in mod artificial.

Construirea Palatului Parlamentului a inceput in anul 1983, ceremonia asezarii pietrei fundamentale avand loc la 25 iunie 1984.

Cladirea are o suprafata desfasurata de 330. 000 m patrati, inscriindu-se in "Cartea Recordurilor" la capitolul "Cladiri Administrative", pe locul 2 in lume dupa cladirea Pentagonului, iar din punct de vedere al volumului, cu cei 2. 550. 000 m³ ai sai, pe locul 3 in lume, dupa cladirea de asamblare a rachetelor spatiale de la Cape Canaveral din Florida si dupa piramida lui Quetzalcoatl din Mexic.

cladirea poseda pe verticala trei registre, care corespund totodata si unor zone functionale distincte.

Cladirea are aproximativ 1000 incaperi, dintre care 440 birouri, peste 30 sali si saloane, restaurante, restul fiind camere de deservire.
Numele salilor si saloanelor din Palatul Parlamentului au fost alese dupa 1989, ele evocand evenimente importante din istoria poporului roman sau personalitati cunoscute pe plan mondial.
UITE AICI CA SA TE CONVIGI.
http://www.turistik.ro/romania/bucuresti/casa-poporului

| LaviniaT explică (pentru Laluu):

Esti bucurestean? Ms mult.

28 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Serios? Vorbesti serios?
Iti plac pagodele alea cu 40 de camere, neracordate la canalizare?
Majoritatea sunt o voma ca stil, Lavinia, una lipita de alta sunt o babilonie fara numar.
Stau si ma gandesc acum ce greu trebuie sa-ti vina sa-ti cultivi de una singura minime notiuni de arhitectura, cata vreme voi nu invatati nimic legat de istoria arhitecturii in scoala.
Totusi, Lavinia, un minim bun simt trebuie sa te avertizeze ca n-ai de ce sa locuiesti in 50 de camere, intr-o copie a tribunalului din Caracal sau a Palatului Parlamentului, cu garduri de inox si cu semnul Euro sau al dolarului sub geamuri, intr-o curte pavata cu marmura, din care lipsesc copacii si verdeata.
Nimic nu se leaga.

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Cu alte cuvinte, tigănie. Tu zici de canalizare, pai unele pagode in ciuda faptului ca are cateva bai si bucatarie cu toate utilitatile nu functioneaza ca nu sunt legate la sursa de apa. Dar pe ei nu apa ii intereseaza ci sa-si arate megalomania.

| LaviniaT explică (pentru Leocerba):

Bine, stiu ca sunt case de romi si sunt facute in stilul lor, am auzit ca unele dintre ele nici proiect la casa nu au sau ca nu platesc curentul, apa.....Nu am zis ca mi-as dori sa stau in acele viloace, am casa mea, e moderna, am masina mea, destul de buna(prefer sa nu-ti dau marca, e 307)sunt cumparate de mine si sotul meu, am o situatie ok, nu ma laud, dar vreau sa ma intelegi catdecat.Nu sunt nici inculta, am si o scoala, am facut istorie la scoala si geografia Romaniei chiar mia placut.Totusi mie chiar i-mi place cum arata aceasta comuna, e altfel, iar casele alea chiar arata ca niste palate si chiar e ceva frumos sa vezi niste palate, unul langa altul, fiecare altfel de-a lungul drumului cat traversezi comuna.Ma uit la TV, intru si pe net nu e nevoie si nu i-mi vine greu sa-mi cultiv minime notiuni de arhitectura cum spui tu L2329.Sunt curioasa cati ani ai si de ce ma judeci asa.Am auzit si la TV, am invatat si in scoala, m-am si informat si stiu cam ce e de vizitat in Bucuresti dar am si explicat ca prefer sa aflu de la Bucuresteni cam ce locuri sunt de vizitat, ei stiu cel mai bine, e ca si cum mai intreba pe mine de Timisoara. A, poti te rog sa-mi raspunzi daca esti din capitala si cati ani ai, eu sper ca ai sa-mi raspunzi.Mersi.

| Leocerba a răspuns:

Nu au nimic de-a face cu specificul local, sunt case noi, unele cu fata la rasarit, altele la apus, roz, verzi, portocalii, unele amplasate la sosea, altele in fundul curtii, dupa cum se trezeste fiecare proprietar sa-si ridice un palat ca a vazut el intr-o carte postala. O harababura dictata de bani.
Da, sunt banii lor dar e vorba si de un interes public pe termen lung, de un specific national. Nimic din ceea ce ar fi trebuit sa fie armonios in arhitectura locala. Ma doare mintea sa vad hidoseniile de 3 etaje, cu balcoane de inox si acoperisuri in cat mai multe ape cum agreseaza, de-o parte si de alta a drumului, trecatorii. Iti dai seama ca au primit aprobare de la un arhitect care a terminat o facultate?!
Si materialele alea: tone de ciment intr-o cladire familiala? Incredibil. Betoane, rigips si marmura, oteluri si sticlarie. Asta lasam copiilor nostri? O tara sugrumata de otel si plastic? Unde-s materialele simple, sanatoase, specifice constructiilor romanesti? Unde-s lemnul, caramida, varul, nisipul si mortarul? Dar natura unde-i? copacii, iarba verde?
Nu trebuie sa fiu arhitect si sa ma pricep la stil, nu trebuie sa am 5 facultati, nu trebuie sa am o anumita varsta ca sa-mi permit sa-mi spun punctul de vedere: este o monstruozitate dictata de bani facuti pe nemuncite si aruncati aiurea, dictata de orgoliul de a demonstra si de lipsa bunei cuviinte.
Nu sunt din Capitala. Sunt, ca si tine, din Timisoara. Si nici eu nu-ti dau marca masinii mele, na-na-na (glumeam)
Daca m-ai citit pana la capat(am scris cam mult) iti multumesc frumos.

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Acu' mai facut curios ce Trabant de masina ai?laughing

| LaviniaT explică (pentru Leocerba):

Da,ai dreptate, nu zic ca nu ai, dar e o comuna altfet si fiecare cu parerea lui.Sunt multi la care le place cum arata comuna cu acele palate tiganesti si sunt multi carora nu le place.Am citit totul, pana la capat, vorba ta.M-a deranjat cand ai scris ca trebuie sa i-mi vina greu sa-mi cultiv de una singura minimul de cunostinte de arhitectura si ai mai zis tu ceva, nu mai conteaza, in fine.Deci nu e bine sa judeci omul doar dupa cateva randuri scrise pe net.Totusi a fost o conversatie ok, un weekend frumos sa ai.

| Leocerba a răspuns (pentru Hombre):

Una vintage. De scris. Ca pe aia de mers mi-o ia barbatul. Iar eu mi-s asa de eco incat socotesc ca la 4 persoane, cat numara familia noastra, o masina ajunge."Da-o naibii ca nu suntem in Dalas" mi-am zis. laughing Asa ca mi-am cumparat o bicla da` merg tot cu firobuzul...

| Hombre a răspuns (pentru LaviniaT):

Lavinia cred ca L2329 este vreun agent...imobiliar sub acoperire si vrea sa culeaga informatii despre ultima tehnologie folosita la palatele alea, ai grije ce vorbesti ca sunt spioni peste tot.

| LaviniaT explică (pentru Leocerba):

Nu zau, mai bine te abtineai, dar cu cei ca tine.......care vorbesc de bun simt si nu au, chiar nu ai ce discuta.Prefer sa se incheie conversatia aici.Pa.

| LaviniaT explică (pentru Hombre):

Mersi mult, am vazut ca ii cam place sa jigneasca si totusi vorbeste de bun simt.Am impresia ca i-si doreste mult un palat dinacela si cum nu are sanse, zice ca sunt naspa, in fine mi-am dat seama ce fel de om e.

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Te-am deconspirat si acum sa vezi sapuneala, vezi mai daca umbli deghizata. laughing

| LaviniaT explică (pentru Leocerba):

Pai daca pe tine atata te duce capul, probabil i-ti ajunge o bicicleta la 10 persoane nu o masina la 4 persoane cum spui.I-ti dau un sfat du-te pe la acele palate si stai cu mana intinsa pe la colturi, poate, poate pica ceva si vi si i-mi spui si mie ce marca de caruta te-ai luat.

| Leocerba a răspuns (pentru LaviniaT):

* iti

| LaviniaT explică (pentru Leocerba):

Drum bun.

| NOname a răspuns (pentru LaviniaT):

Lavinia, te-a deranjat că ai fost judecată (sau cel puțin așa te-ai simțit), dar exact asta faci acum - judeci un om fără să-l cunoști.

Ai cuvântul meu că te înșeli foarte mult în presupozițiile tale, nici nu îți poți imagina cât de mult...

Nu cred că era nevoie să jignești și să faci niște afirmații care nu au nici o bază reală și sunt doar rodul imaginației tale.
Pe viitor, dacă vrei să ataci, atacă ideile, nu persoana!
Și ideal ar fi cu argumente.

| LaviniaT explică (pentru NOname):

Daca mi-ai citit comversatia de la inceput nu eu am fost cea care jigneste, am fost jignita si in primul raspuns si in al doilea de L2329. Sunt o persoana cu bun simt si nu-mi place sa jignesc, eu am dat raspunsuri ok si am si scris ca nu ai cum sa cunosti o persoana prin 2-3 comversatii, dar daca a continuat sa ma ia la misto, am facut si eu acelasi lucru., dar e mai bina sa nu dau importanta celor care nu merita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniaT):

Da, sunt niste ciudate ciumafaile astea doua rolling on the floor
Una n-are de loc masina, ca ii e frica sa conduca (blonda), iar ailalta (bruneta, chiar nitel tiganoasa la fata, parerea mea) polueaza cat pentru toata Bega la un loc! O simandicoasa, ciu*f*utzica, de la tara, venita sa se dea rotunda pe aici rolling on the floor
Bine ca nu m-am bagat si eu, l-am lasat pe Hombre, ca el are jacuzzi in baie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Dar ce, a fost LeoPitzi conspirata vreodata? Poate transpirata rolling on the floor

| LaviniaT explică (pentru anonim_4396):

In primul rand aia e poza luata de pe net, nu e poza mea ursulet venit din jungla, domesticestete.Ai vrea sau ti-ai dorii sa fiu de la tara.Si vad ca nu te-ai bagat, iai lasat pe altii, atunci ce sunt cu randurile tale pe aici!? Stai in banca ta si hiberneaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniaT):

Nu pot sa mai hibernez, e primavara afara, duduie! N-ai observat?
Pai am venit tarziu, sa fiu sincer! Ca iti ziceam eu ceva de palatele tiganesti din Buzescu, de il regretai pe Kusturica acus! Plus ca am venit ca sa iti tin partea, ca tanti alea doua timisorence, pe care eu le cunosc dealtminteri bine (si ele aveau impresia ca ma cunosc pe mine odata, demult, ha, ha) au venit sa te ciufuleasca pentru gusturile-ti, hai sa zicem, suspecte. Eu m-as fi luat nitel si de gramatica ta, asa, ca intre soferi de masini frantuzesti.
imi pare rau ca nu vrei sa fim prieteni, faceam front comun la snobismele astora doua, de regretau Proclamatia de la Timisoara... asta ce, ce mai! Uite imi iau totul inapoi, si ma retrag in grota mea.
Drive safe! Don't let your car overnight in Buzescu unguarded.
PS. Sunt panda maron, eu asa, din fire. Astia nu prea hiberneazawinking

| NOname a răspuns (pentru LaviniaT):

Cred că mi-am dat seama de ce acele palate te-au impresionat într-un mod atât de plăcut. Se pare că ai un lucru în comun cu proprietarii lor - fanfaronada.
Îi înțelegi, te identifici cu ei, pentru că în unele privințe gândiți și vă manifestați asemănător.

Și lor le place să se laude cu averile lor (probabil singurul domeniu în care reușesc să se simtă superiori) și au impresia că valoarea unui om se măsoară în lucruri materiale pe care a reușit să le strângă(/fure) de-a lungul vieții. De aceea și se străduiesc să le etaleze pe toate, ca la muzeu, construindu-și palate cu zeci de camere, de care nu au nevoie și aruncând banii pe lucruri care fură ochii, dar care de cele mai multe ori sunt doar niște kitsch-uri, iar dacă nu sunt, le fac să fie, prin niște combinații și alăturări dezastruoase.

Iar pe cei care nu au acest obicei, de a se lăuda, pentru că educația, bunul simț, modestia nu le permit sau, pur și simplu, nu le pasă de ceea ce cred ceilalți despre ei, îi plasează repede în categoria muritorilor de foame și nonvalorilor (cum ai făcut tu cu L2328). Cum nu se poate mai greșit!

Se hrănesc cu invidia (cred ei) celorlalți, în care au ajuns să-și măsoare succesul și calitatea lor de oameni, amăgindu-se și sperând că îi vor amăgi și pe ceilalți. Și nu mai contează că simțul estetic, cultura și cei 7 ani de acasă lipsesc cu desăvârșire. Bine că afară-i vopsit gardul...

http://www.youtube.com/watch?v=OjwFHeKXv0Y
Imaginile vorbesc de la sine...

Îți dau dreptate, Lavinia, nu are rost să ne pierdem timpul cu cei care nu merită. La revedere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

:*
I Luv version 3.0!

| LaviniaT explică (pentru NOname):

Adio,desteapta mica ce esti, daca nu va place cum arata acea comuna, nu va dati cu parerea, evitati discutia, evitati intrebarea, atunci ati fi avut cei 7 ani de acasa Repede te-ai gasit sa ma asociezi cu ei, eu chiar am bun simt si nu mam laudat chiar deloc, vad ca nu sti ce e aia lauda.Bai,bai.

| LaviniaT explică (pentru anonim_4396):

Da,am recitit primul tau raspuns si mi-am dat seama ca team inteles gresit(scuze,chiar i-mi dau seama acum,cat de gresit te-am inteles).Vad ca voi va stiti unii dintre voi,eu sunt mai noua pa TPU,bine nu e asta o scuza,cat despre palatele tiganesti,chiar nu suport tiganii,jur,dar i-mi place cum arata comuna, atat, nimic mai mult, de aceea ii dateam cateva explicatii lui L...Iar despre hibernare stiu foarte bine cand se hiberneaza dar vroiam sa arunc o mica pastiluta, acum imi retrag cuvintele.Iar pe viitor daca am sa vad ca se mai gaseste vreun L2328, am sa-l evit stiu in sinea mea ca nu a fost frumos ce am scris, dar asta ma deranjeaza si mi se pare mai ok, daca nu iti place ceva, evita intrebartea, nu te poti c.....in gustul sau parerea omului.

| Leocerba a răspuns:

Ar fi fost cu adevarat ok, Lavi, daca scriai legat acei 5-6 "i-mi" pe care i-ai folosit.
Nu mai desparti "imi", despartirile au ceva trist, cand sunt degeaba.
(te pup si eu)

| anda99 a răspuns:

Buna.Sunt Anda.Eu am fost cu scoala in excursie la Bucuresti si este foarte frumos.Iti recomand sa vizitezi neaparat Palatul Parlamentului, parcul Herastrau, muzeulAntipa, Muzeul Taranului Roman. Sunt cele pe care le-am vazut si sunt foarte frumoase. Sper ca te-am ajutat :*