| ElizaMDam78 a întrebat:

Bună! Știe cineva cum e cu mutarea în Uk acum? Sau cât pot sta cel mai mult cu viză? Exista posibilitatea de a mă muta acolo pe o durata lunga poate definitiva?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mutarea se poate face numai pe baza de VIZA!
Viza de turist - unde mergi si vizitezi si ai obligatia sa iesi din Uk inainte sa-ti expire viza. De obieci se da viza pe 1-2 luni, nu mai mult, dar trebuie sa faci dovada ca ai bani sa te intretii in perioada asta si sa platesti hotel sau pensiune.
Viza de munca -unde ai contract permanent de muca cu o frma din UK, pe cativa ani sau pe o perioada nedeterminata
Visa de emigrare - unde intri pe site-ul Guvernului UK si vezi la ce clasa te poti incadra si daca indeplinesti conditiile de emigrare.
Din pacate, cu traista in bat nu se mai poate merge in UK, si nici pentru munca la negru.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cel mai mult cu viză, depinde de natura vizei. Dacă din motive legale, viza se prelungește peste 5 ani, și îndeplinești condițiile, primești rezidență, care nu este încă cetățenie.

| ElizaMDam78 explică (pentru sadrian46):

Știți cumva și ce fel de vize exista? As vrea una mai mare de 6 luni sau de 3 sunt singurele pe care le cunosc. și la ce preț ar putea ajunge.

| sadrian46 a răspuns (pentru ElizaMDam78):

Aceste informații le găsești actualizate pe situl ambasadei UK. Viză de turist, de studii sau de muncă. Mai este varianta de emigrant sau azilant politic, care nu se aplică în cazul d-tale.

| haileewatson a răspuns:

Tu vrei intr-o luna sa emigrezi in Uk si n-ai nici viza, nici pasaport? laughing

| ElizaMDam78 explică (pentru haileewatson):

Am precizat cumva ca vreau toate astea intr-o luna? Am intrebat ce îmi trebuie pentru a face astawinking