Întrebare recomandată | Ana_Anna_1994 a întrebat:

Bună TPU!
Aș dori un răspuns rapid.
Diriginta mea vrea să organizeze o excursie în Tg.Ocna, desigur vrea să vizităm mina de sare. Am discutat cu ea și trebuie să caut niște trasee și obiective turistice pe care să le vizităm în Tg. Ocna, în orașele prin care trecem sau cele vecine. Am doar 14 ani, m-am oferit să o ajut cu asta, m-am gândit că e simplu, dar nu prea găsesc obiective turistice.
Mă puteți ajuta cu niște programe? Adică, locuri pe care să le vizităm, pe rând, gen Salina, apoi o mănăstire apropiată, apoi una mai depărtată și tot așa, dar ceva care merită vizitat.
Mulțumesc anticipat.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Targu ocna e un oras care traieste doar din salina, alte obiective nu gasesti, iar in ceea ce privest traseul... dracu stie de unde plecati voi.

| mihai69 a răspuns:

Între Bacău și Tg. Ocna nu e prea mult de mers ~60 km pe o parte, sau 77 pe cealaltă.
distanta.ro/bacau/targu-ocna
Sugestii? citește:
www.targuocna-portal.ro/turism?category_id=3
www.salina.ro
amfostacolo.ro/romania-pareri,15/targu-ocna-bc,423,3837/
ro.wikipedia.org/wiki/Lista_monumentelor_istorice_din_județul_Bacău
ro.wikipedia.org/wiki/Târgu_Ocna#Monumente_istorice

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Stai sa vad daca am priceput bine. Diriginta ta va merge in excursie cu voi, pe banii vostri (ca nu exista profesor care sa plateasca din buzunar excursiile cu elevii) si nici macar bunul simt sa se intereseze unde mergeti si ce faceti nu-l are, va lasa tot pe voi sa va zbateti, imputernicindu-te pe tine sa te ocupi. Si, la final, se plange de salariu mic si face greve (ca 90% din profesori fac greva)
Tie ce-ti iese din toata afacerea asta?

| Gtxman a răspuns:

In tg. ocna ai salina, in perimetru orasului: Biserica ortodoxa Sf. Varvara, Manastirea Magura Ocnei, Parcul " Magura".

| Lola2827 a răspuns:

-Biserica Buna Vestire din Targu Ocna
- Cetatea dacica Utidava(Cetatea dacica Utidava este situata pe dreapta raului Trotus, la 500 m sud-est de orasul Targu Ocna)
- Salina Trotus din Targu Ocna

Salina Trotus (este situata la 2 km de localitatea Targu Ocna, in masivul de sare Valcele-Slatinele, fiind un obiectiv touristic)
-Manastirea Magura Ocnei

Manastirea Magura Ocnei( se afla in orasul Targu Ocna, din judetul Bacau, fiind o manastire de maici ce poarta hramul "Inaltarea Domnului")

| ValiTheGreat a răspuns:

Atractii turistice in perimetrul orasului Targu Ocna

Biserica ortodoxa Sfanta Varvara
Baza de turism si agrement, amplasata In mina de sare, la nivelul etajului IX
Manastirea Magura Ocnei
Biserica fostei manastiri Raducanu
Parcul „Magura"
Monumente comemorative
Cladiri cu valoare arhitectonica si istorica

Atractii turistice in imprejurimile orasului Targu Ocna

Statiunea Slanic Moldova
Schitul stefan cel Mare – Ciresoaia
Biserica Adormirea Maicii Domnului - Borzesti
Manastirea Bogdana
Centrul de cultura Rosetti Tescanu - George Enescu