| lola_3722 a întrebat:

Am si eu o intrebare:Am 17 ani si mi-am cumparat bilet de avion Blueair pentru 15-18Sept Sibiu-Stuttgart, mi s-a spus de la agentie ca de la 16 ani in sus nu am nevoie de insotitor de bord(care costa 50euro plus)ci doar de bilet normal si de acordul parintilor facut la notar(deci calatoresc singura). Intrebarea mea este pentru cei care au trecut prin asta sa imi spuna exact pas cu pas cum se rezolva asta? Merg la notar cu parintii si notarul ce va trebui sa scrie doar ca ai mei sunt de acord sa plec din tara +ruta+durata sau si cine ma ia la aeroport? Mi-e frica la controlul pasapoartelor sa nu imi zica polititstul de acolo ca nu pot pleca pentru ca nu am ceva, de aceea va intreb? cei care ati mai experimentat asa ceva find minori, sa imi explicati pas cu pas cum ati facut! Multumesc Mult

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Politia de frontiera are conditiile strict definite de anumite reglementari legate de calatoria minorilor in strainatare( da click pe link-ul politiei de frontiara din recomandarile companiei de zbor si cauta "conditii de calatorie minori")--- deci notarul trebuie sa mentioneze in procura ca insotitor personalul de bord asa cum ti-a spus @Ioandelasal

Daca citesti cu atentie in ce conditii compania poate refuza zborul vei vedea ca acea taxa de 50 euro se percepe pentru copii intre 6-14 ani( prin taxa se plateste munca insotitorului de bord care mai are in plus si grija lor! ) --- vezi aici :http://www.blueairweb.com/Conditii-De-Calatorie/

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Notarul va consemna acordul parintilor pentru plecarea ta in Germania si va indica ca insotitor personalul de bord de pe avion, indicand compania aviatica si numarul zborului. Numai bine!

| lola_3722 explică:

Asstept in continuare alte experiente de genul asta si informatii.Va rog Dau FUNDOI!