Întrebare recomandată | Miradi a întrebat:

Buna TPU...as dori sa aflu cam ce am voie sa-mi pun in bagajul de cala si in cel de mana, in avion.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

În niciunul din bagaje nu este permis transportul următoarelor articole:

- explozivi, muniţii, artificii;
- materiale iritante sau ofensive;
- gaze comprimate (ex: butan, oxigen, propan);
- materiale corozive (ex: acizi, produse alcaline, acumulatori, mercur);
- obiecte lichide şi solide inflamabile (ex: acetonă, gaze lichefiate, alcool industrial, chibrituri);
- materiale magnetice, otrăvuri (ex: arsenic, cianuri, insecticide);
- materiale radioactive;
- materiale oxidante (ex: decoloranţi, nitraţi, peroxizi);
- arme ofensive;
- orice produse de origine animală: carne, lapte sau produse derivate neconservate.
===

În ceea ce privește normele de securitate în privința accesului cu lichide la bordul aeronavelor comerciale, vezi acest document:
http://www.bucharestairports.ro/......uri_RO.pdf
În plus, la bord nu ai voie cu obiecte cu tăiș sau ascuțite (forfecuțe, bricege, pilă de unghii, șurubelnițe etc.)
Aparatele electronice (telefon, laptop, tabletă, cameră, jocuri video etc.) pot fi inspectate separat și e posibil să ți se ceară pornirea lor; e recomandabil să pleci cu ele având bateriile încărcate la 100%.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In ala de cala iti pui ce vrei atat timp cat e legal, adica fara arme, droguri

in ala de mana orice nu poate fi folosit drept arma si fara lichide

| Ayakawelwel a răspuns:

De toate haine, mancare, carti, etc

| geani987 a răspuns:

In ala de cala poti pune orce in afara de droguri, bombe, tigari etc.Iar in ala de mana nu ai voie cu orce obiect ascutit de exemplu foarfeca, cutit, penseta etc si bineinteles nu ai voie si nici cu orce fel de parfum sau sampoane etc