| xPlasm a întrebat:

As dori sa stiu de la ce varsta pot zbura cu avionul neinsotit, cu ce companii si care e procedura. Vreau o explicatie completa si detaliata daca se poate. Dau funda :*

Răspuns Câştigător
| Alexandralinda a răspuns:

Pentru a afla companiile trebuie sa cauti pe internet. Stiu doar ca sunt unele care accepta minori incepand cu varsta de 10 ani dar pentru asta trebuie sa ai declaratii notariale de la parinti care sa contina mai multe date, de exemplu destinatia, durata sederii in tara respectiva, motivul calatoriei si cine te asteapta in aeroport la destinatie. Pe parcursul zborului o sa aiba grija de tine un angajat al companiei aeriene. In schimb, de la 18 ani poti fara probleme, doar cu pasaportul tau sau buletin!
Cam atat stiu eu! Succes!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca sunt zboruri interne sau internationale.
Pe zboruri interne poti calatori neinsotit de la 14 ani, dupa ce ai cartea de identitate.
Pe zboruri internationale poti calatori neinsotit doar de la 18 ani.