| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate da si mie mai multe detalii despre castelul Orsini Odescalchi din Bracciano ( Italia)?
Ma intereseaza pozitia lui si arhitectura.

Răspuns Câştigător
| anamary a răspuns:

INCEARCA pe [url=http://en.wikipedia.org/......lchi[/url]
dar este in engleza insa il poti traduce... FUNDA?
daca nu... uite aici:
Castello Orsini-Odescalchi este un castel în Bracciano, în provincia Roma, Lazio, Italia. Acesta este situat pe malul sudic al lacului Bracciano. A fost construită în secolul 15, și combină funcțiile unei structuri de apărare militară și o ședere civil a feudali ale perioadei, Orsini și Borgia, ambele familii papale. Fiind unul dintre cele mai mari castele și mai bine întreținute, în Italia, adaposteste, de asemenea, un muzeu,. ca un centru de evenimente culturale, Castello a găzduit mai multe nunti de înaltă profil [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]
Conținut [ ascunde ]
1 Geografie
2 Istoric
2.1 Istoria timpurie
2.2 secolul 16 și mai târziu
3 Arhitectura
4 Muzeu
5 Evenimente
6 Referințe
7 Legături externe
[ edit ] Geografie

Bine conservate castel medieval Castello Orsini-Odescalchi este la 3 km (alături de drumul care duce la Trevignano Romano ) de la orașul Bracciano, care este la 30 km distanță de Roma. Acesta este situat pe malul sudic al lacului vulcanic ( Lago di Bracciano sau "Sabatino", cel mai mare lac din Italia opta). Linia de cale ferată FR3 se conecteaza cu Roma (stații de Ostiense și Aurelia Valle ) în aproximativ 55 de minute. Aproape de aceasta se află cele două orașe medievale din Anguillara Sabazia și Romano Trevignano. [ 1 ] [ 2 ]
[ edit ] Istorie

[ edit ] istoria timpurie
Mai multe informații: Bracciano

Artă
Istoria mai veche a castelului este dedusă să fie legată de una dintre cele mai numeroase turnuri construite în secolul al zecelea ca o apărare împotriva atacurilor sarazinilor, dupa cum implica numele vechi al Castrum Brachiani. În secolul al unsprezecelea teritoriul vecin a fost achiziționată de către di Vico Prefetti de familie, care a transformat turnul într-un castel. Ferdinand Gregorovius din posesia Bracciano de Orsini la 1234. Din 1375 a fost un papal posesie. [ 2 ] [ 4 ] [ 5 ]
În 1419 Colonna Papa Martin al V- a confirmat fief al Bracciano, în ramura familia Orsini a Tagliacozzo. În conformitate cu această familie puternică Bracciano dezvoltat într-un oras infloritor, celebru în întreaga Italia pentru castelul său, care a fost extinsă, începând cu 1470, prin Napoleone Orsini și fiul său Virginio. În 1481 a fost gazdă a Papei Sixt al IV-, care a fugit de la rana de la Roma, Papalina Sala într-unul din turnurile de colț comemoreaza evenimentul. Patru ani mai târziu, cu toate acestea, orașul și castelul au fost devastate de către trupele papale sub Prospero Colonna, și, ulterior, o nouă linie de ziduri a fost construit. [ 2 ] [ 4 ] [ 5 ]
Construcția castelului Orsini-Odescalchi a fost început de către Napoleon Orsini a familiei Orsini în 1470. Acesta a fost completat de Gentil fiul său Virginio, în 1485. Francesco di Giorgio Martini, a fost arhitect. De-a lungul secolelor de existență castelul a fost locul de desfășurare a unui conflict între mai multe Colonna familii nobile și Borgia. În 1494 Charles VIII al Franței și trupelor sale marș împotriva Romei oprit la Bracciano. Acest act a dus la excomunicarea a Orsini. În 1496, castelul care a fost în familia Orsini, care au fost punct de vedere politic bine conectat și prosperă, a atras furia Papei Alexandru al VI al cărui fiu Giovanni di Candia a condus o armata papală și a încercat să-l captureze. Cu toate acestea, Orsinis rezistat cu succes atacul. Cesare Borgia, un alt dintre fiii lui Alexandru naturale, a avut succes în încercarea sa de a lua cetatea Orsini câțiva ani mai târziu. În acest timp, castelul a suferit modificări, cu decoratiuni interioare in mai multe create în formă de picturi și fresce de către Antoniazzo Romano, un pictor și sculptor roman al secolului 15. Papa Sixt al IV, născut Francesco della Rovere, au mutat de la Roma la acest castel în timpul ciuma epidemiei. În acest moment, camerele unde au fost cazați Papa decorate cu fresce de Zuccari Taddeo si Federico Zuccari frați. [ 2 ] [ 4 ] [ 5 ]
[ edit ] 16-lea și mai târziu
Secolul al XVI-a fost o perioadă de splendoare pentru Bracciano și castelul. În 1558, celebrul Paolo Giordano Orsini I, căsătorit Medici Isabella de ', fiica lui Cosimo I, Marele Duce de Toscana, a primit titlul de duce de Bracciano. Cu toate acestea, viața generos al familiei Orsini a afectat în cele din urmă lacomi condițiile economice ale orașului. Ultimul conducător de mare a fost, probabil, Paolo Giordano al II-lea, un patron al artelor și a literaturii care a făcut Bracciano un centru de cultură în Italia. Declinul a culminat în 1696 când castelul a fost vândut la Livio Odescalchi, nepotul lui Papa Inocențiu al XI; Odescalchi. familia păstrează încă castelului [ 2 ] [ 4 ] [ 5 ]
Împăratul Leopold I, ca recunoaștere pentru serviciile prestate în războiul împotriva turcilor, a dat Livius, nepot al Papei, de onoare al Prințului Sfântului Imperiu Roman. În urma ocupației franceze, castelul a fost jefuit de mobilier sale valoroase. Castelul si imobiliare au fost sub ducele Marino Torlonia a familiei Torlonia până în 1848, când a fost vândută la Prince Livio Odescalchi III. [ 2 ]
[ edit ] Arhitectura

Vedere completă a Bracciano Castelul

Intrare
Castello Orsini-Odescalchi este unul dintre exemplele cele mai notabile de arhitectura renascentista militară în Italia și este monumentul principal în Bracciano. Castelul a suferit renovari in mai multe de la începuturile sale. În castel, cu fresce bogat frize și plafoane au fost create. Tapiserii bogat colorate s-au făcut atunci când domnii de Bracciano au fost în reședință. Friza importantă sfarsitul secolului 15 care arată munca de Hercule [ 6 ] este încă vizibilă. [ 1 ] [ 2 ]
[ edit ] Muzeul

Muzeul istoric în incinta castelului are opere de artă valoroase din Evul Mediu de peste șase secole statului de papi și regi, constând din arme antice, mobilier și picturi, cărți și manuscrise, fresce si decoratiuni. Acesta a fost deschis în 1952 de către prințul Livio Odescalchi IV. [ 1 ] [ 3 ]
[ edit ] Evenimente

Castelul a găzduit o serie de evenimente, in special nunti de actori și cântăreți bogați. la Hollywood actorii Tom Cruise si Katie Holmes s-au căsătorit la castel [ 7 ] și la 27 august 2011 Petra Ecclestone, fiica miliardarului Formula One Supremo Bernie Ecclestone, a fost căsătorit acolo.