| DeeaLove08 a întrebat:

de ce in Turcia se gasesc numeroase lacuri cu apa sarata? vreau un raspuns logic, explicit si rapid, va rog! dau fundita la raspunsul cel mai bun care vine primul!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau fundita deci iti raspund : probabil in Turcia calota glaciara a acoperit acum mii de ani acel teritoriu si ea sa topit astfel provocand surpari in scoarta Terrei care au devenit fundul lacurilor SI SARATE pentru ca scoarta in aadancime prezinta sare si gandeste-te : apa + sare = apa sarata; in cazul tau lacuri sarate
love struck sper ca am dat raspunsul care il asteptaihappy