Întrebare recomandată | florentina1231 a întrebat:

Imi puteti da va rog frumos cateva informatii despre Ibiza? Adica daca sunt discoteci pe plaja, daca e ceva de vizitat..cu alte cuvinte daca este frumos acolo happy
As vrea sa merg acolo de Craciun si as vrea sa stiu daca este cald sau frig. happy Trebuie sa ai 18 ani ca sa intrii in cluburi sau trebuie sa ai 21. !? Aceste intrebari sunt pentru cei care au fost in Ibiza, sau sunt bine informati despre Ibiza Dau funda primului raspuns folositor happy

Răspuns Câştigător
| ionut17mihai a răspuns:

Din punct de vedere al climei insula are vara caldă, iar în sezonul de iarnă (octombrie - martie) sunt în medie 6 ore de soare pe zi și o temperatura maximă cuprinsă între 14 - 23 grade Celsius, iar cea minimă în jur de 7-15 °C (deci o temperatură medie anuală de circa 15 grade Celsius).
Este o insulă preferată de turiști datorită climei sale primăvăratice, dar și pentru siturile arheologice interesante.
Numărul plajelor din Ibiza este de circa 50; au o frumusețe aparte, cu nisip fin și ape de un albastru cristalin. Există plaje pentru familii, plaje solitare, plaje animate.
Ibiza este renumită și pentru peisajele sale naturale spectaculoase și impresionante. Unul dintre locurile unde poate fi admirat un asemenea peisaj este Cala d’Hort în fața căreia se află misterioasa stânca Es Vedra
Playa d’en Bossa are o plajă lungă de 3 km de nisip fin; aici se află parcul acvatic Aguamar, precum și discotecile Space și Bora Bora.
Talamanca este situată în nordul orașului Ibiza sș are o plajă lungă aproape de 1 km situata în jurul unui golf natural
Santa Eularia este un alt centru turistic important și al doilea oraș ca mărime după Ibiza; este locul preferat de familii sau de cei care doresc o vacanță în liniște. O foarte frumoasă promenadă se întinde de-a lungul portului și de-a lungul mării.
În vestul insulei, cu un golf superb numit de romani Portus Magnus, se află Sant Antonio - a doua stațiune a insulei, care a devenit unul dintre cele mai mari și mai animate centre turistice de pe insulă. Sant Antonio este locul perfect pentru a urmări cele mai frumoase apusuri de soare și în același timp locul ideal pentru practicarea sporturilor nautice.
Es Cana - această stațiune are o frumoasă plajă de nisip și un mic port pentru vasele de pescuit, fiind faimoasă pentru săptămaâalele piețe hippie. Aceste piete sunt deschise în fiecare miercuri, aici găsindu-se o varietate enormă de haine exotice, mocasini din piele lucrați manual sau bijuterii din argint.
Un alt punct de atractie îl reprezintă câmpurile de sare - salinele. În timpul călduroaselor luni de vara, atunci când apa se evaporă, rămâne la suprafață un strat strălucitor de sare pură (care se exploatează). Soarele care se reflectă în el creează imagini de neuitat. De vizitat sunt și grotele, o lume galben-aurie, cu o mulțime de forme ciudate.
Aici se află și cel mai important bioclimat din Marea Mediterană, denumit Preeriile Posidonia, care se găsește în adâncurile apelor insulelor Ibiza și Formentera. Acestea produc o mare cantitate de oxigen și sunt habitatul a sute de specii de viețuitoare.
Cat despre discoteci sunt peste 42 cu varste cuprinse intre 17 ani incolo si mai sunt cu 19 incolo. Funda?

7 răspunsuri:
| Gabitzu9292 a răspuns:

De la 18 ani in cluburi este foarte frumos un loc excelent de vizitat si este destul de cald! petreceri frumoase

| Roxxxxi a răspuns:

Iarna 14 - 23 grade Celsius
http://www.descopera.ro/travelling/3212591-ibiza-nopti-albe-pe-insula-alba
foarte interesant! Distractie faina :*

| florentina1231 explică (pentru ionut17mihai):

Buna..Cu siguranta este cel mai bun raspuns! Imi doresc sa-ti dau tie funda, dar nu merge! NU imi apare acolo sus decalara acest raspuns castigator! Ce fac?

| ionut17mihai a răspuns (pentru florentina1231):

Nu-i nimic ma bucur doar ca te-am ajutat. Daca o sa-ti apara poti sa-mi dai funda daca ti-a placut raspunsul dar daca nu-ti apare nu-i nimic succes cu vacanta happy

| florentina1231 explică (pentru ionut17mihai):

Gata mi-a aparutwinking Meriti funda love struck

| ionut17mihai a răspuns (pentru florentina1231):

Multumesc happy