| ZendayaZendaya a întrebat:

Pe 27 iuline plec in tabara pana pe 1 iulie si nu stiu ce sa imi iau la bagaj. Cel mai ajutator raspuns primeste FUNDA! :*

7 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Unde pleci în tabără? La mare sau la munte? Îţi scriu mai multe după ce-mi spui exact.

| ZendayaZendaya explică (pentru yellowalien):

La munte

| yellowalien a răspuns (pentru ZendayaZendaya):

Ai nevoie de:
- bani si acte, eventual cheile de la casa, pe care le vei tine intr-un portofel, ceva, cat mai la indemana si de care poti avea grija non-stop. De recomandat sa ai o gentuta sau un rucsacel la tine.
-haine pentru o saptamana(banuiesc ca atata stai), asadar ia-ti vreo 7-8 tricouri, 2 perechi de pantaloni lungi(comozi, flexibili), 1 pereche de colanti, una de pantaloni scurti si un hanorac - doua(preferabil polar), musai o pelerina de ploaie sau o geaca impremeabila. Daca nu ai, gasesti la SH, eu am luat o geaca impermeabila cu 20 de lei, o am de 3 ani si e super buna. Pe langa astea, sutiene, chilotei, sosete si ceva de dormit. Indicat ar fi sa ai si un costum de baie. Nu uita de absorbante, daca stii ca e posibil sa ai probleme in perioada respectiva. Recomand si niste crema de protectie solara, mai ales pentru ten, pentru ca la munte te prinde imediat soarele pe fata.
Nu iti aglomera bagajul cu haine de care nu vei avea nevoie, deoarece le vei cara degeaba. Nu mergi in excursie ca sa faci parada modei, ci ca sa te simti bine. Daca stii ca veti organiza o discoteca si vrei sa te imbraci dragut, ia la tine si o rochita si o pereche de sandalute sau balerini.
- In picioare vei purta adidasi sau bocanci (nu tenesi, pentru ca vei simti toate pietrele de pe trasee, nu sandale, pentru ca e foarte probabil sa te lovesti urat la degete), dar ia-ti la tine niste sandale sport pentru cazul in care iti va fi foarte cald. E indicat sa ai si niste slapi, cu care vei sta unde veti fi cazati.
- articole de igiena personala: pasta de dinti (cumpara-ti una mica, niciun lucru nu trebuie sa ocupe prea mult spatiu), periuta, un sapun, pieptene, daca iti iei sampon pune putin intr-un flacon gol de medicamente, cat crezi tu ca vei folosi), antiperspirant. Pe langa asta, ia-ti un prosop de fata si unul de baie, in cazul in care veti sta undeva unde nu aveti asa ceva asigurat. Daca stati la o pensiune, probabil veti avea 2 prosoape de persoana.
- cateva pungute si saci menajeri, pentru a pune acolo hainele murdare si eventualele deseuri atunci cand te afli intr-un loc unde nu exista cosuri de gunoi.
- cutit, lingura, furculita, o farfurie din melamina (e mai rezistenta decat plasticul si spre deosebire de sticla nu se sparge), o cana.
- o sticla de apa plata pentru drum (nu suc, nu alte prostii!)
- medicamente: nurofen sau algocalmin pentru dureri de cap, masele etc; lopedium pentru o eventuala diaree, metoclopramid pentru greata; daca esti sensibila la asta poti sa-ti iei si un repelent pentru insecte, desi la munte nu prea sunt tantari. Sa ai si o cutie de plasturi. Daca stii ca suferi de ceva sau urmezi vreun tratament, sa nu uiti sa-ti iei la tine tot ce ai nevoie.
- mancare pentru drum: cateva fructe si legume: mere, portocale, morcovi, castraveti, sandvisuri, biscuiti, napolitane.
- aparat foto, incarcator si acumulatori(daca ai), mp3 player, pe care le vei purta in gentuta/ rucsacel si de care vei avea mare grija
- telefon mobil + incarcator
- carti de joc sau orice altceva pentru socializare (ai putea sa cauti pe net jocuri specifice taberelor)
- si cateva sfaturi : sa nu te indepartezi de grup, sa ai mereu bateria de la telefon incarcata ca sa poti fi contactata, ai grija cu ce oameni ai de-a face. Ai grija ce si pe unde mananci, nu cred ca vrei toxiinfectie alimentara taman in tabara. Evita inghetata si produsele din carne, dulciurile cu crema, produsele grase. Nu consuma alcool! Nu incerca sa bravezi facand ceva ce nu ti-ai dori. Distreaza-te frumos fara a-ti pune viata si sanatatea in pericol happy

| yellowalien a răspuns (pentru ZendayaZendaya):

A, am uitat sa precizez. Sa ai la tine neaparat un rucsac gen ghizdan, comod, pe care sa il iei cu tine pe trasee, in care vei cara cateva produse de stricta necesitate: ceva mancare, apa, pelerina de ploaie, aparatul foto, telefonul, un tricou de schimb.

| Roxxxxi a răspuns:

Buna. In primul rand haine groase si haine subtiri.O sapca, un spray pentru tantari, o minge. daca ai si niste palete pentru baminton.Si macar o patura.Si solutie pentru protectie solara! Distractie Placuta :*