| Antoniiiia a întrebat:

Daca am luat teapa cu vacanta de la agentia de turism, unde ar trebui sa merg ca sa imi recuperez banii? Ce proceduri sunt de facut? Ce ar trebui sa fac? Pe cine trag la raspundere? Ar trebui sa merg la protectia consumatorului sa fac vreo plangere?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand incearca sa rezolvi cu agentia de turism. Daca nu se poate atunci poti sa faci reclamatie la protectia consumatorului.

| Antoniiiia explică (pentru Ioandelasal):

Nu avem cum sa mai damde agentie adta e ideea, nu avem cu cine sa vorbim, patroana ar fi depus o cerere la tribunal pentru ca agentia ar fi intrat in insolventa si apoi ar fi fugit cu toti banii

| Ioandelasal a răspuns (pentru Antoniiiia):

Atunci o rezolvare legala pentru a obtine restituirea banilor, daca mai este posibil, este sa te inscrii la tribunal pe tabloul creditorilor.
De asemenea poti depune o plangere penala la politie.